Різне

ᐈ 5 найбільших торнадо, коли-небудь зафіксованих – великі торнадо – самі великі 2024

Торнадо – одні з найсильніших і найбільш руйнівних стихійних лих, які трапляються на Землі. Хоча торнадо час від часу трапляються і в інших країнах, на жаль, Сполучені Штати страждають від них частіше, ніж будь-яка інша країна світу. Через це всі найбільші торнадо, зафіксовані в історії, сталися в Сполучених Штатах. Хоча було набагато більше торнадо, ніж у цьому списку, це єдині торнадо, де зазначалася ширина, що є критерієм, який ми використовували для складання списку.

5. Торнадо в трьох штатах

Максимальна ширина: 1 – 1,6 кілометрів


Розташування: Південний Міссурі, Іллінойс та Індіана


Дата: 18 березня 1925 року


Тривалість: 3 години 37 хвилин


Максимальна категорія: F5


Найсильніший вітер: Невідомо, але швидкість прямого руху перевищувала 117,4 км/год

ᐈ 5 найбільших торнадо, коли-небудь зафіксованих - великі торнадо - самі великі 2024

Хоча він не був найбільшим торнадо, Триштатний торнадо відомий тим, що встановив кілька інших рекордів, в тому числі як найсмертоносніший торнадо, коли-небудь зафіксований у США. Він забрав 695 життів, що вдвічі більше, ніж другий за смертоносністю торнадо в США. Оскільки торнадо стався в 1925 році, його заднім числом класифікували як торнадо категорії 5 за оригінальною шкалою Фуджіта.

Триштатний торнадо є рекордсменом з найдовшого шляху, який, за оцінками, становив від 243 до 378,3 кілометрів. Крім того, триштатний торнадо має найдовшу тривалість серед усіх відомих торнадо – 3 години 37 хвилин. Хоча Торнадо в трьох штатах був сильним, він був досить малим у порівнянні з іншими торнадо з цього списку і досягав максимальної ширини близько 1,61 кілометра.

Чи знаєте ви?

Ніхто не знає напевно, чи був Триштатний торнадо лише одним торнадо, чи насправді це була серія торнадо, які спричинили зазначені збитки.

4. Торнадо Брідж-Крік-Мур

Максимальна ширина: 1,6 – 2,3 кілометрів


Розташування: Округи Грейді, МакКлейн, Клівленд та Оклахома, штат Оклахома, США


Дата: 3 травня 1999 року


Тривалість: 1 година 25 хвилин


Максимальна категорія: F5


Найсильніший вітер: 484 ± 32 км/год

ᐈ 5 найбільших торнадо, коли-небудь зафіксованих - великі торнадо - самі великі 2024

Торнадо Брідж-Крік-Мур був частиною спалаху торнадо на Великих рівнинах, що стався 3 – 4 травня 1999 року. Як випливає з назви торнадо, місто Брідж-Крік постраждало від нього найбільше. Коли торнадо досягнув міста, його пікова ширина становила від 1,6 до 2,3 кілометрів.

На жаль, шлях торнадо пролягав через велику кількість будинків на колесах у Брідж-Крік, і близько 200 будинків на колесах/будинків були повністю знищені. Торнадо Брідж-Крік-Мур також тривав більше години і пройшов над кількома містами. До кінця руйнувань, спричинених торнадо, 36 людей загинули і майже 600 отримали поранення у всіх постраждалих районах.

Чи знаєте ви?

Загалом торнадо Брідж-Крік-Мур зруйнував, за оцінками, 1 800 будинків, пошкодив близько 2 500 будинків, що склало близько 1 мільярда доларів збитків.

3. Мулхолл Торнадо

Максимальна ширина: 2,4 – 7 кілометрів


Розташування: Малхолл, Оклахома


Дата: 3 травня 1999 року


Тривалість Не визначено


Максимальна категорія: F4


Найбільший вітер: близько 418,4 км/год

ᐈ 5 найбільших торнадо, коли-небудь зафіксованих - великі торнадо - самі великі 2024

Залежно від джерела, торнадо Малхолл претендує на звання найбільшого торнадо з коли-небудь зафіксованих. Різні джерела повідомляють, що пікова ширина торнадо Малхолл становила понад 2,4 і до 7 кілометрів.

Як і всі торнадо з цього списку, Малхолл Торнадо завдав значної шкоди. Кожна будівля в місті Малхолл була певним чином пошкоджена руйнівним торнадо. На диво, лише один житель Малхолла отримав серйозні поранення.

Чи знаєте ви?

Незважаючи на розмір торнадо в Малхоллі, обійшлося без жертв, оскільки торнадо в основному проходив над сільськими, незаселеними територіями.

2. Торнадо Халлам

Максимальна ширина: 4 кілометрів


Розташування: Округи Джефферсон, Салайн, Гейдж, Ланкастер і Ото в штаті Небраска, США


Дата: 22 травня 2004 року


Тривалість: Не визначено


Максимальна категорія: F4


Найбільший вітер: близько 320 км/год

ᐈ 5 найбільших торнадо, коли-небудь зафіксованих - великі торнадо - самі великі 2024

До торнадо 2013 року в Ель-Рено, штат Оклахома, торнадо Халлам був найширшим торнадо в історії з максимальною шириною 4 кілометри. Хоча торнадо Халлам пронісся через багато округів, він був названий на честь міста Халлам, яке постраждало найбільше. Торнадо зрівняв з землею майже всі будинки і підприємства в Халлемі.

На щастя, Халламський торнадо в основному пройшов через малонаселені сільські райони. До кінця шторму одна людина загинула і близько 40 отримали поранення.

Чи знаєте ви?

Згідно з повідомленнями новин, торнадо Халлам був настільки широким, що багато людей навіть не усвідомлювали, що стали свідками торнадо.

1. Ель-Рено Торнадо

Максимальна ширина: 4,2 кілометри


Розташування: Канадський округ, Оклахома, США – особливо на південь від Ель-Ріно


Дата: 31 травня 2013 року


Тривалість: 40 хвилин


Максимальна категорія: F3


Найсильніший вітер: 484 км/год

ᐈ 5 найбільших торнадо, коли-небудь зафіксованих - великі торнадо - самі великі 2024

Торнадо 2013 року в Ель-Рено вважається найбільшим торнадо з усіх коли-небудь зафіксованих, виходячи з його ширини. Однак, згідно з деякими джерелами, торнадо Малхолл був більшим. На своєму піку масивний торнадо Ель-Рено досягав ширини 4,2 кілометра і швидкості до 484 км/год. Незважаючи на свою силу, Ель-Рено Торнадо був віднесений лише до категорії F3.

Торнадо в Ель-Рено тривав близько 40 хвилин, і до кінця його дії загинуло вісім осіб, всі у своїх автомобілях. Троє з них були досвідченими штормовиками. Окрім загиблих, торнадо в Ель-Рено поранив понад 150 осіб.

Чи знаєте ви?

У 2015 році вчені створили новий інструмент, який дозволив їм зібрати воєдино відеоматеріали з місця події і побачити, що відбувалося всередині торнадо в Ель-Рено.