Різне

Огляд Elden Ring – як полюбити Souls-like

Оспівувачів робіт FromSoftware Elden Ring вразила в саме серце, і це відомо. Але що якщо на скакуна Торрента посадити незграбного мандрівника, якого ганебно вигнав кожен попередній souls-проект японців, надавши прискорення стусаном важкого сабатону? Розповідаємо про Elden Ring із позиції гравця, який не за стражданнями приходить до RPG.

  • Розробник: FromSoftware
  • Видавець: Bandai Namco
  • Дата виходу: 25 лютого 2022 року
  • Платформи: Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One и Xbox Series X/S

На момент написання огляду в Elden Ring награно сорок годин, вбито з десяток босів – від досить податливих до надзвичайно лютих, виформлено кілька сетів, скриня ломиться від великої кількості колючого, ріжучого і дроблення, робота FromSoftware не пройдено навіть наполовину. До гри я приєднався вже після релізу, тижня у запасі у мене не було, але вражень для розуміння та порівняння Elden Ring з іншими souls-проектами накопичилося вже дуже багато, від них і танцюватимемо.

Якщо проводити паралелі з іншими тайтлами FromSoftware, новинка справедливо здасться квінтесенцією ідей та кор-механік попередніх робіт студії, але з низкою нововведень, які на перший погляд можуть здатися не такими фундаментальними, але насправді докорінно перетворюють сприйняття гри.

Вірні собі розробники зберегли атмосферу темного фентезі, а співавтором запросили маестро жанру Джорджа Мартіна, завдяки чому розповідь стала більш зв’язковим і насиченим. Але не зваблюйтеся, щоб картинка склалася, сюжет як завжди доведеться збирати по крихтах, уважно вислуховуючи кожного охочого до розмов НВЦ. Це все ще «археологія», але знахідок буде більше, ніж будь-коли.

Огляд Elden Ring – як полюбити Souls-like

З легкої подачі авторів тепер усі ми – згаслі душі без роду та імені, що йдуть за видіннями благодаті, щоб відновити розколоте кільце Золотого порядку Елден та стати його новим охоронцем. Осколками артефакту заволоділи жадібні могутності напівбоги. Саме вони розв’язали кровопролитну бійню в Міжзем’ї, відвернувши від себе велику Волю і благополучно похеривши весь світ.

Втім, окидаючи поглядом руїни колишньої величі Міжзем’я, розумієш, що й до Розколу світ виглядав як чергова братська могила для згаслих сподівань. Відомому гігантоману Міядзакі в Elden Ring розгулятися було де. Він налаштував колосальних розмірів замки , прокинув велетенські мости, цілий підземний світ викопав і врізав у гори башти, що зневажають небо.

У новому всесвіті вільно уміщаються найбільші і неймовірні істоти. У ньому, як у жодній іншій Souls-грі, ти відчуваєш власну «маленькість». Міжзем’я Elden Ring не просто велике, воно величезне, просторе та неймовірно різноманітне. Мабуть, з часів Skyrim мені не було настільки цікаво досліджувати світ.

Огляд Elden Ring – як полюбити Souls-like

Звідси випливає одна з головних відмінностей Elden Ring від попередніх ігор студії: це не коридорний метроідоподібний екшен, але проект з абсолютною свободою вибирати напрямок і тактику бою. Elden Ring відразу ж вступає з новачком у діалог, запитуючи: «Ти досвідчений боєць чи собачий хвіст?», і з порога кидає його в бій з багаторуким, спритним гігантом.

І переможений гравець не впереться у фруструючий челендж, як це було з суддею Гундиром, але прокинеться в печері, яка проведе його через навчання основ, екзаменує міні-босом, що легко проходить, і випустить у відкритий світ з мінливими погодними умовами і повним добовим циклом.

Якщо вам дуже пощастить, перше знайомство з Міжмир’ям відбудеться непогодою вночі, коли занурений у темряву Лімгрейв залитий світлом гігантських дерев Ерд, а вітер кружляє тисячі мерехтливого листя, зірваного з чарівних гілок. Elden Ring атмосферна у будь-яку погоду, але ночі тут особливо хвилюючі.

У будь-якому випадку, коли пройде «вау-ефект» від споглядання просторів, гравець побачить величезного кінного вершника, який патрулює дорогу до замку, і Elden Ring знову звернеться до нього: «Подивися, скільки навколо простору. Тобі не обов’язково кидати йому виклик, щоб потрапити до Штормвейла».

А вершник то справді лютий, справжній велетень на броньованому коні з алебардою, розміром із ліхтарний стовп. Мало хто з ветеранів Souls переможе його з порога. Навіть утрьох доведеться туго, навіть якщо всі учасники на десять-п’ятнадцять рівнів вищі за стартовий. Згодом персонаж стане витривалішим, збільшить силу та магічний потенціал, підбере зручну зброю та надійну броню, та зможе кинути лицареві виклик. Не перед лицем неминучості, а коли будете готові.

Так, Elden Ring не просто схожа, а майже цілком така ж, як Souls та Sekiro у всьому, що стосується механік бою та розвитку героїв. Замість багать – місця благодаті, замість душ – руни, замість Синобі божественного спадкоємця – воїн із Країни тростини (один із десяти представлених у грі архетипів). Парування та блокування, перекати та удари в спину, але й тут не обійшлося без зручних змін.

Огляд Elden Ring – як полюбити Souls-like

Так, тепер гравець може вільно стрибати, деякі призвичаїлися навіть перестрибувати низькі, розгонисті удари великих супротивників. Свобода пересування дозволяє потай перерізати всю охорону якогось форту, а смерть більше не випалює смужки здоров’я, а лише забирає руни. Вороги реагують на шум, легко розлучаються, а безліч зброї, реліквій, розхідників, молитов і заклинань блискучого каміння вносять божевільну тактичну різноманітність.

А ще у відкритому світі гравцям доступний Торрент – напівантилопа-напівкінь, який носиться швидше за вітер і вміє здійснювати високі подвійні стрибки. Гравці можуть боротися, сидячи верхи на Торренті, що дуже до речі, якщо маєш справу з кам’яними колосами чи тролями . І їм не потрібно вилазити із сідла, щоб підібрати із землі ресурси чи лут.

У гравців буде свій «хаб» — Фортеця круглого столу , що існує поза межами Світу. Там мешкають кілька сюжетних персонажів, служниця, яка завжди готова вислухати вас і обійняти, затуманене дзеркало, що дозволяє міняти зовнішність героя, кілька торговців і коваль – єдиний ремісник в Elden Ring, виняткові таланти яких недосяжні для гравців.

Огляд Elden Ring – як полюбити Souls-like

Майстер-зброяр не тільки більш досвідчений у покращенні зброї, він також вміє дублювати «Попіл війни» — ще одну нову, дуже приємну як для ветеранів Souls, так і для новачків механіку, що дозволяє наділяти зброю новими вміннями та навіть властивостями.

Інакше кажучи, гравець тепер здатний привласнити зброї майже будь-яке з доступних (тобто знайдених або куплених у торговців) умінь, а заразом змінити властивості, що впливають на скалювання втрат від певних характеристик, що суттєво розширює арсенал бійців усіх спеціалізацій. Хочете отримати молот на спритність – будь ласка, використати зачарований меч як силову зброю – «Попіл війни» допоможе і тут.

Більше того, розжившись набором швачки і спеціальною голкою, гравець отримає можливість як би «вшивати» деякі обладунки, змінюючи їх характеристики та вагу. Такі речі марковані особливим чином і можуть бути посилені, так і полегшені — залежить від типу спорядження.

Огляд Elden Ring – як полюбити Souls-like

Все витрачається не так купується, скільки виготовляється вручну. У першого ж зустрічного торговця продається набір майстра і кілька початкових довідників з рецептами, за допомогою яких у місцях благодаті створюються різноманітні розхідники (метальні снаряди, зілля для зміцнення імунітету, їжа, навіть дороговкази, що світяться, щоб не заблукати в лабіринті).

Пошук цінних реагентів є невід’ємною частиною нового дослідницького досвіду Elden Ring. Грозові квіти ростуть у місцях, куди потрапила блискавка, біля вогнищ в’ються вогняні метелики, звірі воліють просторі луки, а птахи – скелі, гриби люблять темряву, мох – вогкість та кам’янистий ґрунт, а могильний колір та лілії Тріни часто зустрічаються у старих склепах та підземних похованнях. Якщо вам потрібно щось конкретне, ви завжди знаєте, де приблизно це шукати.

Якщо після всього вищеозвученого вас все ще мучать сумніви в дусі «чи не надто вона для мене складна», то вам кілька додаткових аргументів: фляги у відкритому світі поповнюються і без місць благодаті. Варто вам знищити групу ворогів, зачистити табір чи здолати якогось великого звіра, ви відновлюєте запаси здоров’я та мани.

Огляд Elden Ring – як полюбити Souls-like

Самих скрупульозних дослідників Elden Ring винагороджує колекцією різноманітних парфумів, яких можна воскрешати за допомогою дзвіночка призову та посилювати у наставниці. Духи допоможуть впоратися із противниками, на їх основі навіть роблять унікальні білди. Я, наприклад, граю важким паладином, який зцілює покликаних істот і привертає увагу монстрів , поки помічники завдають їм шкоди.

Біля кожного зі складних супротивників, включаючи світових босів і на території будь-якого підземелля , зустрічаються так звані вири призову, за допомогою яких можна закликати у свій світ тимчасових напарників-гравців. Вони допоможуть пройти складну ділянку, допоможуть упоратися з босом. Абсолютно всі підземелля можна проходити з випадковими або конкретними гравцями, а небажаних прихильників – миттю виганяти.

Навіть якщо ви зовсім погані в Souls-іграх, як ваш відданий автор, завжди знайдеться гравець, який готовий прийти на допомогу. Незабаром і ви почнете допомагати новачкам, але далеко не з почуття обов’язку, адже найшвидший спосіб розжитися посиленнями для великої руни – це повторне вбивство босів у ролі фантома, який покликаний на допомогу.

Огляд Elden Ring – як полюбити Souls-like

Грандіозна Elden Ring, від якої просто неможливо відірватися, могла б отримати всі десять з десяти, як справді найкраща ARPG останніх років п’яти-шести, якби не пара косяків, вкотре допущених FromSoftware. Йдеться насамперед про оптимізацію , яка кульгає не лише на ПК, а й на консолях. У відкритому світі на Xbox Series X практично немає ділянок, де гра б не втрачала трохи fps навіть у режимі продуктивності.

Друга проблема пов’язана з мережевим з’єднанням. Незважаючи на низку проведених тестів, FromSoftware так і не налагодили систему мультиплеєра. Постійні розриви зв’язку, постійна неможливість викликати іншого гравця. Ви вилітаєте з чужих світів і іноді по десять-п’ятнадцять хвилин чекаєте, коли нарешті вам вдасться когось покликати, вицілюючи кожен чорт знак, що світиться на підлозі.

Наскільки мені відомо, ці болячки переслідують FromSoftware мало не з початку Souls-часів і нічого фатального в них у принципі немає, але як же чорт займи, що студія не впоралася з ними і тепер, коли Elden Ring не вистачає якихось пари штрихів до абсолютної досконалості.

Ну і насамкінець так: я не шанувальник серії Dark Souls , мене не надихнула складність Sekiro і майже напевно така ж доля спіткала б Bloodborne, але я всією душею і несподівано щиро полюбив всесвіт Elden Ring. Вона кусається, вона зачаровує, вона не відпускає, і головне – вона рада не тільки завзятим хардкорникам, а й просто старанним гравцям.