Різне

9 міфів про кофеїн, в які соромно вірити

Після прочитання цієї статті ви зможете насолоджуватися напоєм без докорів сумління.

1. Кофеїн викликає залежність

Скажімо так: це не зовсім правда. До кави – смачному, ароматного, підбадьорливому – дійсно можна звикнути. Однак залежністю це звикання назвати не можна.

Кофеїн ні в якій мірі не загрожує вашому фізичному, емоційному та соціальному здоров’ю, як це роблять наркотики, навіть найлегші і легальні на кшталт сигарет або спиртного.

Якщо ви вирішите відмовитися від кави, швидше за все, ваш організм цього навіть не відчує. Лише в деяких випадках (наприклад, якщо ви звикли вживати дві і більше чашки в день) можливі неприємні симптоми:

 • Головний біль
 • Відчуття втоми
 • Підвищена тривожність
 • Дратівливість
 • Поганий настрій
 • Складності з концентрацією

Але ці прояви будуть не надто виражені і навряд чи триватимуть довше, ніж один-два дня. З цієї причини експерти не вважають любов до кофеїну серйозної залежністю, подолання якої вимагало б професійного лікування.

2. Кофеїн міститься тільки в каві

Цей стимулятор можна виявити в багатьох продуктах харчування і напоях, крім кави. Ось далеко не повний список:

 • чай – і чорний, і зелений, і пуер, і мате
 • Какао
 • Енергетичні напої
 • Газовані напої коричневого кольору
 • Кавове морозиво
 • Кавовий йогурт
 • Кави без кофеіна
 • Шоколад (крім білого)
 • Деякі лікарські препарати

У кожному з цих продуктів міститься своя доза кофеїну – десь більше, десь менше. Щоб дізнатися, скільки конкретно, загляньте, наприклад, сюди.

3. Кофеїн може викликати безсоння

Якщо ви п’єте каву в першій половині дня, це виключено. Кофеїн виводиться з організму досить швидко: через 8-10 годин в крові залишиться менше 25% від прийнятої вами вихідної дози, а це занадто мало, щоб викликати порушення сну.

Що стосується кави, випитої в другій половині дня, важливу роль відіграє міцність напою. Наприклад, в 30-грамової чашці еспресо міститься близько 60 мг кофеїну – це менше, ніж у звичайній чашці чорного чаю, який багато п’ють за вечерею і не відчувають потім ніяких проблем із засипанням.

А ось в середній (170 мл) чашці робусти може бути до 200 мг кофеїну, так що ризик не заснути, випивши такий напій ближче до вечора, зростає.

Також багато що залежить від особистої чутливості до кофеїну. Більшості людей чашечка кави, випита за шість або раніше годин до сну, безсонням не загрожує. Однак деякі з-за особливостей метаболізму реагують на кофеїн загострено. Якщо ви досвідченим шляхом виявили, що належите до таких людей, вам дійсно варто обмежити вживання кавових напоїв.

9 міфів про кофеїн, в які соромно вірити

4. Кофеїн підвищує тиск

Зовсім не обов’язково. Це знову-таки питання індивідуальних особливостей. Є люди, чий організм дійсно реагує на кофеїн підвищенням артеріального тиску. Але є і ті, на кого кави не робить подібного ефекту. Встановити, до якої категорії належите ви, можна тільки досвідченим шляхом.

Експерти авторитетної медичної організації Mayo Clinic робити це так. Виміряйте тиск і зафіксуйте результат. Випийте чашку кави, а через півгодини перед повторним використанням тонометром.

Якщо показання приладу збільшилися на 5-10 пунктів, ваша серцево-судинна система реагує на кофеїн. Якщо немає, підвищення тиску після випитої кави вам можна не побоюватися.

5. Кофеїн вимиває кальцій з організму

Через це його вважають винним у розвитку остеопорозу. Але тут знову-таки ситуація з розряду «бабуся надвоє сказала».

Дійсно, якщо вживати багато кофеїну (більше 744 мг в день, що рівносильно приблизно 12 стандартним чашках еспресо), це може погіршити всмоктування кальцію в кишечнику. Однак дослідження показують: Досить додати в каву 1-2 столові ложки молока, і негативний вплив кофеїну буде компенсовано.

Проте людям старшого віку з кавою варто бути обережніше: у них все ж спостерігається деякий звязок між споживанням кофеїну і ризиком перелому шийки стегна. Є припущення, що у літніх кофеїн надає більш сильний вплив на метаболізм кальцію.

Так що, якщо вам за 50, постарайтеся знизити вживання кави до 300 мл в день.

6. Кофеїн викликає рак

А ось це вже точно міф. Жодне з численних досліджень не всттановило зв’язку між споживанням кофеїну і розвитком будь-якого виду онкологічних захворювань. Зате є вагомі підстави припускати, що кава навіть знижує ризик виникнення деяких видів раку.

7. Кофеїн призводить до зневоднення

Кофеїн дійсно має легкий сечогінний ефект, але він не призводить до додаткової втрати рідини над ту, що потрапила в організм разом з самим напоєм.

Є лише один виняток: якщо ви вип’єте 2-3 чашки міцної кави поспіль, сечогінний ефект може стати більш вираженим. Однак і таке почастішання позивів в туалет спостерігається лише у тих людей, хто практично не вживав напій раніше.

8. Кофеїн допомагає протверезіти

Цей міф настільки поширений, що навіть в статтях про те, як швидко прийти в себе після сп’яніння, нерідко можна зустріти фразу: «Випийте чашку кави».

Так, кава дійсно допомагає замаскувати перегар. Але в тому, що стосується реального протверезіння, напій навіть шкідливий. Як стимулятор, кофеїн бадьорить і наповнює енергією. Через це у людини, що випила з’являється помилкове відчуття, ніби він прийшов в себе і став майже тверезим. Хибне!

Кілька років тому журнал American Psychological Association опублікував доповідь, в основу якого лягли результати тестів двох груп людей. Одна частина піддослідних перебувала під впливом алкоголю. Друга – теж, але спиртне було «відполіроване» кави.

Як показало опитування, представники другої групи дружно рапортували, що відчувають себе протверезілими. Однак з тестами на уважність, концентрацію, координацію і швидкість реакції вони впоралися нітрохи не краще, ніж п’яні добровольці з першої групи.

9. Кава – це просто баловство, від нього немає ніякої користі

Численні дослідження доводять, що пити каву кожен день корисно. Це продовжує життя.

Причому не важливо, як багато кави і якої якості ви п’єте. Навіть якщо ви без міри налягає на розчинний напій або кава без кофеїну, шанси не померти від якоїсь болячки в найближчі десять років у вас будуть істотно вище, ніж у тих, хто зовсім відмовляє собі в кофеїн.

Звичайно, гвалтувати себе еспресо або, латте не варто. Але якщо вам подобається пару-трійку раз в день смакувати чашкою кави, немає практично ніяких причин розлучатися з цією приємною звичкою.

 • 9 міфів про кофеїн, в які соромно вірити

  Пишу про речі, які допомагають жити простіше, краще і веселіше, мотивації, відносини, соціальні проблеми і пастки мислення. І, звичайно, перевіряю поради на собі. Вибираю для статей перевірені джерела інформації.

  View all posts