Різне

Чому діти заїкаються і як їм допомогти

Якщо дитині менше 5 років, хвилюватися рано.

Заїкатися в ранньому віці нормально. У дитини ще не досить розвинений мовний апарат, він не завжди контролює дихання і емоції, мислить швидше, ніж здатний говорити, тому затинається, збивається, проковтує одні звуки, а інші повторює по кілька разів.

Медики стверджують, що таке вікове заїкання – абсолютно природна частина розвитку мови. І може тривати кілька днів або навіть місяців, але до 5 років більшість дітей успішно його переростають.

Проте існують цілком чіткі критерії, що проблема може вийти або вже вийшла за межі вікової особливості.

Коли треба звернутися до педіатра або логопеда

Обов’язково порадьтеся з лікарем, якщо ваша дитина заїкається, вас це турбує і в анамнезі є один з наступних факторів ризику:

 1. Родина, сім’я. Дитина ризикує зберегти заїкання і в дорослому віці, якщо та ж проблема спостерігається у когось з його близьких родичів.
 2. Вік. Діти, які почали заїкатися у віці до 3,5 років, майже напевно переростуть цю мовну особливість. Якщо труднощі з промовою з’явилися пізніше, варто насторожитися.
 3. Тривалість. Якщо заїкання триває більше 6 місяців, це однозначне показання для візиту до лікаря.
 4. Інші труднощі з промовою і розумінням. Заїкання може бути одним із симптомів більш серйозних порушень – того ж СДУГ (синдрому дефіциту уваги і гіперактивності) або мінімальної мозкової дисфункції.
 5. Наростання проблеми. Якщо випадки заїкання у міру дорослішання не зменшуються, а стають частіше, це погана ознака.
 6. Дитина не просто заїкається – у нього сіпається лице, він робить рухи руками і торсом так, немов намагається виштовхнути з себе слова.

Також варто звернутися до терапевта або логопеда, якщо заїкання:

 • Викликає у дитини занепокоєння або страх. Це проявиться в тому, що діти будуть намагатися уникати ситуацій, коли треба говорити.
 • Заважає дитині спілкуватися в садку або на дитячому майданчику.

Якщо ви зіткнулися хоча б з одним з перерахованих вище пунктів, не зволікайте з візитом до фахівця. Це важливо. Хоча найчастіше заїкання проходить само собою, іноді воно може бути симптомом вкрай неприємних і навіть смертельно небезпечних захворювань.

Чому дитина заїкається

Ось найпоширеніші причини у дітей.

1. Вік і стать

Як ми вже сказали, деякий час заїкатися у віці молодше 5 років природно. З хлопчиками таке відбувається в 3-4 рази частіше, ніж з дівчатками.

2. Генетика

У 60% заїкуватих людей є близький родич, який страждає тим же мовним порушенням.

3. Порушення фізичного розвитку

Це може бути, наприклад, вроджена слабкість мовного апарату (він включає в себе губи, язик, піднебіння, гортань, щелепні і ротові зв’язки і м’язи). В такому випадку дітям фізично складно говорити: вони швидко втомлюються, починають задихатися, не встигають вчасно надати язику і губам потрібну для виголошення того чи іншого звуку позицію.

4. Захворювання та травми

Заїкання у дітей може бути наслідком:

 • Внутрішньоутробних і родових травм;
 • Захворювань і порушень в роботі головного мозку;
 • Черепно-мозкових травм;
 • Інсульту (так, у дітей він теж буває, навіть у зовсім маленьких);
 • Захворювань ендокринної системи;
 • Порушень обміну речовин.

5. Страх, стрес і інші психологічні фактори

Це, мабуть, найвідоміша причина. Ви, напевно, хоч раз чули історії про хлопчика, який почав заїкатися, бо злякався великий собаки. Або про дівчинку, котра подивилася не в міру страшний фільм.

Страх – дійсно потужний фактор у формуванні заїкання. Це переживання б’є по нервовій системі, послаблює її і таким чином запускає механізм збою мови.

Але нервову систему послаблюють і інші фактори:

 • Сварки і конфлікти в сім’ї, мимовільними учасниками яких стають діти;
 • Відсутність емоційного контакту з батьками, невпевненість дитини в тому, що його люблять;
 • Недотримання режиму дня, загальна побутова невлаштованість життя;
 • Травмуючі події, наприклад, втрата коханої рідної людини, переїзд, різка зміна звичної обстановки;
 • Надлишкові інтелектуальні навантаження – якщо мама надмірно захоплюється раннім розвитком.

Як лікувати заїкання у дітей

Це залежить від причин. Щоб встановити їх, педіатр проведе огляд дитини, загляне в історію хвороби, розпитає батьків про спосіб життя, обстановці в сім’ї. У деяких випадках знадобиться зробити аналізи сечі і крові або пройти обстеження у невропатолога.

Якщо порушення мови викликано якоюсь хворобою, дитину відправлять до профільного фахівця, який допоможе впоратися з основною недугою. Також, можливо, педіатр порекомендує звернутися до психотерапевта.

Однак провідну роль в корекції заїкання грає все-таки логопед. Цей фахівець навчить дитину правильно дихати, скоректує ритм і темп мови, допоможе зміцнити мовний апарат.

Більшість дітей за допомогою логопеда позбавляються від заїкання. Але у деяких дефект мови може зберегтися, нехай і в згладженому вигляді.

Як батьки можуть допомогти дітям із заїканням

Батьківська підтримка в даному випадку дуже важлива. Вона робить дитину більш впевненою, заспокоює, допомагає впоратися зі стресом. А ще тато або мама можуть подати хороший приклад правильного мовлення.

Ось що необхідно робити, якщо у ваших дітей заїкання.

1. Намагайтеся розмовляти повільно і спокійно, чітко промовляючи кожен звук

Дитина буде несвідомо копіювати цю манеру мови. Не кажіть по складах або співуче – це неприродно і не допоможе впоратися з проблемою.

2. Дайте дітям можливість більше слухати, ніж говорити

Найчастіше читайте дитині книжки і розповідайте історії. Це допоможе закріпити правильну мову.

3. Слухайте уважно і доброзичливо

Нехай дитина знає: ви терпляче вислухаєте його до кінця, навіть якщо він заїкається і не може з ходу вимовити те чи інше слово. Часто діти, боячись, що їх не дослухають, починають поспішати – і в результаті проблема заїкання тільки посилюється.

4. Не сваріть і не принижуйте дитину

«А тепер зупинись і повтори нормально!» «Спочатку подумай, а потім говори!» «Не поспішай!» «Можеш сказати це більш чітко ?!» Дорослим часто здається, що ці фрази – на благо. Але насправді вони лише шкодять. По-перше, вони звучать принизливо. По-друге, викликають у дітей занепокоєння і невпевненість, адже мама або тато не приймають їх мову. Все це збільшує стрес.

5. Хваліть

Правильніше хвалити дітей за ясну мову, ніж привертати увагу до заїкання. Якщо вам все-таки необхідно поправити дитину, робіть це максимально м’яко і дружелюбно. І не забувайте тут же захоплено відзначити найменший успіх.

6. Підтримуйте зоровий контакт під час кожної бесіди

Це дасть дитині зрозуміти, що мама або тато поруч і зосереджені на спілкуванні саме з ним.

7. Дотримуйтесь точному режиму дня

Зробить життя дитини спокійним, передбачуваним (з його точки зору) абсолютно безпечним.

8. Обмежте гаджети та інші подразники

Постарайтеся, щоб дитина не дивився телепередачі або інтернет-ролики (мультфільми), які його надмірно збуджують або лякають. Не дозволяйте включати телевізор або грати на планшеті перед сном. Знайдіть тиху альтернативу шумним іграм і біганині. Загалом, робіть все, щоб дитина не перезбуджувалась.

Спокій, передбачуваність, впевненість в тому, що близькі люблять і підтримують, – ось що вкрай важливо в період боротьби з заїканням. Забезпечте дитині саме таку атмосферу.