Різне

Лікування безплідності з використанням донорських яйцеклітин

Коли з якоїсь причини у жінки немає яйцеклітин, які б підходили для запліднення, ЕКЗ все ще залишається можливим, якщо використати таку програму, як донорство яйцеклітини. Й хоча ціна процедури від цього збільшується, зростає також її ефективність. Коли для лікування безплідності використовують донорські яйцеклітини й що для цього потрібно?

Лікування безплідності з використанням донорських яйцеклітин

Показання до ЕКЗ з донорською яйцеклітиною

Використання донорської яйцеклітини замість власної показано у наступних ситуаціях:

 • Передчасна недостатність яєчників, тобто така, що настала раніше, ніж клімактеричні зміни.
 • Низький оваріальний резерв. Оваріальний резерв, тобто кількість фолікулів у яєчниках, може бути низьким з природних причин після 40 років. Якщо він низький до 40, то зачаття проблематичне.
 • Декілька ЕКЗ, що закінчилися невдачею. До невдачі часто призводить недостатня якість ембріона, причина може бути в яйцеклітині. Якщо ембріолог має підстави припускати низьку якість яйцеклітини, жінці рекомендують ЕКЗ з донорською яйцеклітиною або вже готовим донорським ембріоном.
 • Генетичні захворювання, що передаються з материнськими хромосомами.

Використання донорських яйцеклітин набуває все більшої популярності серед жінок, які звертаються до ЕКЗ у старшому віці.

Де взяти донорську яйцеклітину?

Є три можливості:

 1. Скористатися замороженою донорською яйцеклітиною з кріобанку від анонімного донора.
 2. Скористатися свіжою донорською яйцеклітиною від анонімного донора.
 3. Скористатися яйцеклітиною родички чи подруги, які виявили бажання допомогти.

Анонімні донорки проходять ретельне медичне обстеження, яке підтверджує, що вони здорові. Фертильність донорки підтверджена тим, що вона обов’язково має здорову дитину, зачату без допоміжних репродуктивних технологій. Конфіденційність та анонімність у цьому випадку гарантує контракт, який укладає медцентр.

Якщо жінка знаходить донора сама, то, звичайно, про анонімність не йдеться. У цьому випадку вона має бути готовою до самостійного розв’язання можливих етичних питань, наприклад, втручання донора або розкриття донором конфіденційної інформації. Перевагою є народження генетично близької дитини, якщо доноркою виступає родичка. Однак і така донорка обов’язково має пройти медичне обстеження.

Витрати донорки на медичне обстеження та вилучення ооцитів оплачує жінка-реципієнт.

Лікування безплідності з використанням донорських яйцеклітин

Чого чекати від ЕКЗ з донорською яйцеклітиною?

Процедура ЕКЗ з донорською яйцеклітиною аналогічна ЕКЗ з власною яйцеклітиною, за винятком етапу гормональної стимуляції яєчників. Слід зазначити, що це — ще один чинник ефективності штучного запліднення з донорським матеріалом. Річ у тім, що гормональні препарати в дозах, які потрібні для стимуляції суперовуляції, уповільнюють дозрівання ендометрію. Водночас зрілий ендометрій, товстий та складчастий — важлива умова для успішної імплантації ембріона.

ЕКЗ з донорською яйцеклітиною починається відразу з підготовки ендометрію до перенесення ембріона. Якщо використовують свіжу донорську яйцеклітину, то синхронізують цикли донора та реципієнта, щоб до часу, коли яйцеклітина буде вилучена та запліднена, ендометрій досягнув потрібного ступеня зрілості.

Якщо використовують заморожену яйцеклітину, то готують ендометрій, тобто стежать за його дозріванням і за потреби надають медикаментозну підтримку. Яйцеклітину розморожують, запліднюють спермою партнера, культивують ембріон та переносять у матку в момент повної готовності ендометрію. Після цього все, що потрібно, це дочекатися результату.

Автор: Багатько Ольга Володимирівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

 • Київ, вул. Макіївська, 8
 • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
 • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
 • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
 • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
 • Київ, вул. Казимира Малевича, 83