Різне

Атеросклероз: що це, симптоми, лікування та способи профілактики

Такий діагноз, як «атеросклероз» чуло більшість людей, навіть, тих, що далекі від медицини. Вони знають, що це небезпечне та досить поширене захворювання, яке часто стає причиною смерті від інфарктів та причиною інсультів.  При цьому не кожен знає точне його визначення, причини появи та способи лікування. Саме про це ми хочемо сьогодні розповісти.

Що таке атеросклероз?

Атеросклероз: що це, симптоми, лікування та способи профілактикиХронічне захворювання артерій, що супроводжується нашаруванням жироподібної речовини, а саме холестерину, на їх внутрішній стінці – це атеросклероз. Всі знають важливу місію судин – ними циркулює кров, що і забезпечує функціонування усіх органів та організму в цілому. Проте з кожним роком на внутрішніх стінках судин осідає, так званий, «поганий» холестерин. Він зменшує еластичність стінок та робить їх набагато щільнішими. Через таке звуження, судини можуть врешті решт повністю закупоритись.

Атеросклероз судин є дуже небезпечним для людини, адже саме він є найчастішою причиною розвитку серцево-судинних захворювань, серед яких інфаркт та інсульт.

Хто потрапляє у зону ризику?

Це дуже підле захворювання, котре може траплятись, навіть, у дитячому віці. Проте найчастіше атеросклероз приходить з віком, а саме чоловіки після 50-ти та жінки після 60-ти років. Зверніть увагу і на те, що у чоловіків хвороба розвивається в декілька разів частіше, хоча причини цього досі не є дослідженими.

Звісно є багато факторів, котрі допомагають хворобі розвиватись, серед них куріння, низька фізична активність, неправильне харчування та інші супутні захворювання.

В зоні ризику завжди знаходяться діабетики, люди із зайвою вагою, курці та ті, що зловживають алкоголем.

Симптоми атеросклерозу

Локалізація захворювання може бути різною, саме від неї будуть залежати і симптоми, що проявляються. Приміром, церебральний атеросклероз, який вражає судини мозку, частіше всього проявляється у погіршенні пам’яті, порушенні мовних здібностей, прогрішенні зору, частих головних болях та запамороченнях.

Якщо мова йде про атеросклероз кінцівок, то симптоми будуть іншими. Може з’явитись кульгавість, біль у ногах, як при ходьбі, так і в спокійному стані, зміна кольору шкіри. Зверніть увагу, що за відсутності правильного лікування, це все веде до появи гангрени.

При атеросклерозі судин проявляються такі симптоми, як задишка, аритмія, біль в області серця, стенокардія. Все це може стати причиною інфаркту та смерті.

Ураження сонних артерій веде до розвитку інсульту.

Коли слід звернутись до лікаря?

Дуже рекомендуємо звертатись за медичною допомогою у разі прояву будь-яких із вищеперерахованих симптомів. Для початку до свого терапевта, він зможе провести огляд та дати вам направлення на необхідні обстеження у вузькопрофільних спеціалістів (залежно від того, які саме артерії постраждали).Атеросклероз: що це, симптоми, лікування та способи профілактики

Лікування атеросклерозу

Однією з перших діагностик, що нас вас чекає – аналіз крові на згортання та рівень холестерину. Далі обов’язкове ультразвукове дослідження (УЗД), яке проводять ще до початку первинної діагностики. Після проведення цих обстежень та огляду спеціаліста, лікування буде залежати від місця ураження судин.

Кожен пацієнт має свої специфіки, тому лікування завжди підбирають виключно індивідуально, залежно від віку, місця ураження, ступеня хвороби та інших супутніх захворювань. Важливо – ніколи не займайтесь самолікуванням, опираючись не те, що призначили знайомому, куму і т.д.!

Якщо ви вчасно звернетесь до лікаря, то лікування буде проходити виключно медикаментозно. До цього також додадуться поради корегувати спосіб життя, в тому числі відмова від поганих звичок, фізична активність та правильне харчування.

Якщо випадок запущений та складний, то може знадобитись хірургічне втручання.

Основні способи профілактики

Перше, що слід написати – від атеросклерозу ніхто не застрахований і вберегти себе на 100% неможливо, проте є речі, які знизять ризик захворіти до мінімуму. Найважливіше – відмова від куріння та алкоголю. Далі – фізична активність. Почніть більше ходити пішки, додайте легку ранішню зарядку у свій розпорядок дня та гуляйте на свіжому повітрі.

Наступний крок – правильне харчування. Це дуже важливий момент, якщо ви цінуєте своє здоров’я. Європейська кардіологічна асоціація рекомендує:

 • відмовитись від жирів, особливо насичених, як масло, молочні продукти, а також олія;
 • забути про існування маргарину, смаженої їжі, жирного червоного м’яса, сосисок та ковбас;
 • збільшити кількість овочів та фруктів, які бажано їсти сирими;
 • їсти пшеничні та вівсяні висівки, необроблені крупи;
 • включити продукти з вмістом омега-3 жирних кислот (льон, жирна морська риба);
 • звести до мінімуму вживання солі.

Ці прості рекомендації допоможуть вам уникнути не лише атеросклерозу судин, але й інших захворювань.

 • Атеросклероз: що це, симптоми, лікування та способи профілактики

  Завдяки співпраці з різноплановими компаніями, маю досвід написання статей на різноманітну тематику. Хобі — кухня та все, що пов’язано з домашніми солодощами. Все це дозволяє мені створювати якісний контент для читачів блогу.

  View all posts