Різне

Біль в п’яті: чому болять п’яти і що з цим робити

Ігнорувати біль не можна – це може привести до інвалідності.

У більшості випадків неприємні відчуття в п’яті не вимагають термінової медичної допомоги. Але бувають винятки.

Коли треба якомога швидше звертатися до лікаря

Негайно вирушайте в травмпункт, або викликайте швидку, якщо:

 • сильна, різка біль у п’яті виникла відразу після травми;
 • ви відчуваєте сильний біль і помічаєте, що в області п’яти виник очевидний набряк;
 • ви не можете витягнути ступню, встати на ногу або нормально ходити;  біль (навіть не гостра) в п’яті супроводжується лихоманкою, онімінням і відчутним поколюванням в ступні.

Якщо симптомів невідкладного стану у вас немає, розберемося, що могло призвести до неприємних відчуттів.

Чому болять п’яти

Найбільш поширена причина – надмірне фізичне навантаження на стопу. Вона найчастіше зустрічається у тих, хто:

 • страждає надмірною вагою;
 • багато часу проводить стоячи (наприклад, працює за прилавком);
 • має плоскостопість;
 • переносить тяжкості;
 • займається бігом або іншими фізичними навантаженнями в некомфортному взутті з поганою амортизацією;
 • носить дуже тісне взуття, а також туфлі з невідповідною колодкою, підйомом або на дуже високому каблуці.

Будь-яка з перерахованих ситуацій може призвести до того, що в стопі стискаються м’які тканини або перетискаються нервові закінчення. А це відгукується болем, який виникає відразу після фізичного навантаження або прогулянки в незручних туфлях.

Такий біль не є небезпечним. У більшості випадків він проходить сам собою і лише закликає бути уважнішими до ніг: чи не катувати ступні надмірними навантаженнями або некомфортною взуттям.

Однак іноді причинами хворобливих відчуттів можуть бути серйозні травми. Або ті, що розвинулися на тлі постійного навантаження або інших факторів захворювання.

1. Перелом

П’яткова кістка – найбільша в стопі. Вона дуже міцна і здатна витримувати великі навантаження. Але якщо ви вирішите стрибнути з висоти і приземлитися на прямі ноги, удар може виявитися занадто сильним, кістка трісне. Перелом супроводжується легким хрускотом і дає про себе знати гострим болем, набряком, неможливістю наступити на ногу. Така травма вимагає негайної медичної допомоги.

2. Підошвенний фасцііт

Так називається запалення плоскої зв’язки (фасції), що з’єднує кістку п’яти з основами пальців. Як правило, фасцііт виникає через регулярні розтягування і навантаження на ступню, які викликають постійні мікророзриви зв’язки.

Розпізнати фасцііт можна за кількома характерними ознаками:

• біль локалізується в проміжку між склепінням стопи і власне п’ятою;• якщо ви стоїте, вам складно і боляче підняти пальці над підлогою;• біль вщухає, коли ви лежите або сидите, і посилюється, як тільки починаєте ходити.

3. Тендиніт ахіллового сухожилля

двома пальцями п’яту, а потім проведіть ними вгору, до ікри. Відразу над п’ятою, в найтоншої частини ноги ви намацаєте його – ахіллове сухожилля.

Воно вважається найміцнішим і витривалим сухожиллям в людському тілі. Однак і його ресурс не нескінченний. З віком сухожилля втрачає еластичність, стає менш міцним. Через це при навантаженнях в ньому виникають мікророзриви, які і призводять до розвитку запалення – тендиніту.

Тендиніт ахіллового сухожилля нерідко виникає у людей, які раптово вирішили зайнятися бігом у віці старше 40 років. Також запалення можуть спровокувати плоскостопість, звичка займатися спортом без попередньої розминки, або багаторічне носіння незручного взуття.

4. П’ятковий бурсит

Бурсит (від лат. Bursa – сумка) називають запалення навколосуглобових сумок (бурс) – капсул з рідинами, які оточують суглоби. В області п’яти таких сумок три. Одна розташована там, де ахіллове сухожилля кріпиться до п’яткової кістки. Друга – між кісткою і шкірою підошви стопи. Третя – між ахілловим сухожиллям і шкірою. Запалення будь-який з цих бурс називається п’ятковим бурсит.

Провокують його різні чинники. Так, п’ятковий бурсит вважається професійним захворюванням спортсменів – тих же футболістів або легкоатлетів, які надмірно навантажують ноги і часто отримують травми. Запалення розвивається і у жінок, які роками ходять в незручних туфлях на тонкому і довгому підборах. Втім, до бурситу іноді призводить і потрапляння в навколосуглобових сумок інфекції.

Розпізнати бурсит можна по тупому ниючому болю в області п’яти і трохи вище, в нижній частині ахіллового сухожилля.

5. Інші захворювання

У рідкісних випадках біль у п’яті можуть викликати:

• ревматоїдний і реактивний артрити;• подагра;• остеомієліт (кісткова інфекція);• пухлина кістки;• саркоїдоз.

Що робити, якщо болять п’яти

Важливий характер болю. Якщо вона проявляється лише час від часу після фізичних навантажень або довгих прогулянок в незручному взутті, швидше за все, з нею можна впоратися домашніми методами. Експерти авторитетного медичного ресурсу Mayo Clinic рекомендують діяти так. Також ми писали про 10 вправ для зміцнення стоп. 

Дайте ногам відпочити. Уникайте дій, які збільшують навантаження на п’яти: постарайтеся не бігати, не піднімати важке, не стояти занадто довго на одному місці.

Щоб знизити біль, прикладіть до п’ят що-небудь холодне. Наприклад обгорнутий в тонку серветку пакет з льодом або замороженими овочами. Повторюйте процедуру тричі на день по 15-20 хвилин, поки неприємні відчуття не зникнуть.

Підберіть максимально зручне взуття. Воно не повинно тиснути, зате зобов’язане забезпечувати хорошу амортизацію при ходьбі. І добре б, щоб каблук мав висоту не більше 2,5 см.

Якщо біль не дає забути про себе, прийміть знеболююче.

Якщо ж п’яти болять постійно протягом двох і більше тижнів, а неприємні відчуття не вщухають, навіть коли ви лежите, зверніться до терапевта, травматолога або ортопеда. Консультація фахівця необхідна, щоб виключити можливі захворювання стопи. Лікар з’ясує, в чому саме причина тривалого болю, і призначить необхідне лікування.

Воно може включати в себе фізіотерапію, протизапальні препарати і навіть хірургічну операцію. Втім, останній пункт використовується лише в самих крайніх випадках. Швидше за все, ви зможете позбутися від болю менш складними методами. Тільки не затягуйте з візитом до лікаря.

 • Біль в п’яті: чому болять п’яти і що з цим робити

  Пишу про речі, які допомагають жити простіше, краще і веселіше, мотивації, відносини, соціальні проблеми і пастки мислення. І, звичайно, перевіряю поради на собі. Вибираю для статей перевірені джерела інформації.

  View all posts