Різне

Операційна система – Яку операційну систему вибрати?

Операційна система є основою настільних і портативних комп’ютерів. Від нього в першу чергу залежить, чи буде користуватися ПК легким і приємним, працювати ефективним, а грати взагалі можливо. Зараз на ринку представлено три сімейства систем: Windows, MacOS і Linux .

Який з них найкращий для різних застосувань? Розповідаємо, на що звернути увагу, щоб зробити правильний вибір, і яка операційна система вам підійде найкраще.

Windows, MacOS і Linux – найважливіші операційні системи

MacOS доступна лише на пристроях Apple, Linux є безкоштовною, але має свої обмеження , а Windows є найбільш універсальною з трьох.

Тому не дивно, що майже на 8 з 10 комп’ютерів встановлено Windows 11 або Windows 10.

Проте кожна з цих операційних систем має свої переваги, які не можна ігнорувати . Отже, почнемо з їх короткого обговорення, вказавши найважливіші переваги та недоліки, а також основні застосування.

Windows 11 — універсальна система

Зараз Microsoft зосереджує свої зусилля на Windows 11, яку вона постійно оновлює, і випускає оновлення для Windows 10 рідше, але регулярно . Ця система буде підтримуватися до жовтня 2025 року . Однак старіші версії – XP, Vista, 7 і 8.1 більше не підтримуються. Системи сімейства Windows, включно з Windows 11, є найкращими операційними системами з точки зору пересічного користувача, головним чином тому, що платформа розроблялася поступово протягом дуже тривалого часу, і більшість одержувачів добре до неї звикли.

Windows 11 — це універсальна операційна система , яка добре працюватиме у всіх програмах — від навчання та роботи, відтворення мультимедіа до відеоігор.

Корпорація Майкрософт оновила графічний стиль і функціональність Windows 11, позбувшись традиційного меню «Пуск» і запропонувавши інтерфейс, який є більш центрованим і візуально послідовним, ніж будь-коли раніше. Microsoft покращила функції багатозадачності (наприклад, вкладки у провіднику файлів), покращила інтеграцію зі смартфонами та навіть представила можливість запускати програми з Android.

Операційна система - Яку операційну систему вибрати?

Цікаво, чи варто встановлювати Windows 11? Відповідь однозначно так.

Windows 11 характеризується високою стабільністю, високою швидкістю роботи (особливо на більш потужних пристроях), повною функціональністю та доступом до основних додатків одразу після встановлення. Windows 11 доступна в трьох основних версіях, починаючи з найдешевшої:

  • Домашній – для домашніх користувачів, без більш просунутих рішень, найкращий для навчання, перегляду Інтернету, відтворення фільмів і музики та ігор
  • Pro – для більш досвідчених домашніх користувачів і бізнесменів, надаючи їм ряд додаткових інструментів адміністрування та безпеки
  • Enterprise – для більш вимогливих бізнес-користувачів і корпорацій, що пропонує повну функціональність і доступ до передових рішень.

MacOS — система для вибагливих

MacOS не можна придбати окремо. Він є невід’ємною частиною пристроїв виробництва Apple : як компютерів серії Мас , ноутбуків MacBook, так і мобільних пристроїв. Обираючи цю систему, ми фактично обираємо весь пристрій.

За останні роки були випущені такі версії операційної системи macOS:

  • Mojave (10/14) – вересень 2018
  • Каталіна (10/15) – жовтень 2019
  • Big Sur (11) – листопад 2020 р
  • Монтерей (12) – жовтень 2021
  • Вентура (13) – жовтень 2022

Остання версія macOS Ventura пропонує низку вдосконалень у багатозадачності, веб-дикторському тексті та аудіотранскрипції, а також інструмент для співпраці FreeForm , можливість використовувати iPhone як веб-камеру та багато іншого.

Операційна система - Яку операційну систему вибрати?

macOS — це повний набір практичних програм , оптимальна робота в хмарі та чудова багатозадачність. Особливо варто відзначити безперебійну взаємодію всіх пристроїв із надкушеним яблуком у логотипі.

Десятки дистрибутивів Linux – у чому різниця?

Linux є безкоштовним і тому часто несправедливо розглядається як неповноцінний. Між тим, це найбезпечніше, зазвичай найефективніше та дає вам повний контроль над зовнішнім виглядом та іншими параметрами. Це дозволяє адаптувати його до потреб конкретного користувача.

Останні версії популярних дистрибутивів Linux – Ubuntu, openSUSE і LinuxMint – більше не викликають проблем при установці програмного забезпечення та драйверів. Раніше це потрібно було робити, вводячи команди в текстовому режимі.

Індивідуальні дистрибутиви відрізняються насамперед обсягом прикладного програмного забезпечення, способом конфігурації та другорядними елементами інтерфейсу. У Ubuntu, openSUSE або LinuxMint пересічний користувач не помітить різниці та буде задоволений так само.

На додаток до параметрів безпеки та конфігурації, великою перевагою Linux є той факт, що він (у більшості випадків) абсолютно безкоштовний . Найбільшою проблемою є обмежена сумісність ігор і програмного забезпечення. Лише невелика кількість ігор працює поза Windows, як і комп’ютерні програми.

Яка система для кого?

Немає однозначної відповіді на питання: «Яку операційну систему вибрати?» Все залежить від цілей, для яких ми збираємося використовувати настільний або портативний компютер. Нижче ми представляємо найпопулярніші програми та найкращі рішення для конкретних користувачів – гравців, бізнесменів, студентів і найширшої групи: звичайних користувачів.

Операційна система для геймера

Тут може бути лише одна відповідь: Windows 11 (незалежно від версії Home або Pro). Є принаймні кілька причин. По-перше, немає ніяких проблем із запуском будь-якої нової компютерної гри (або старих).

Операційна система - Яку операційну систему вибрати?

Windows 11 також містить найновіші бібліотеки DirectX 12 Ultimate. Вони можуть використовувати всю потужність відеокарти нашого комп’ютера . Існує також програма Xbox Play Anywhere (обмін іграми між ПК і Xbox Series X/S). Також є спеціальний режим для гравців, який дозволяє підвищити плавність гри .

Абоненти Xbox Game Pass Ultimate отримують підписку на сотні ігор для ПК і консолей, а також ігри, в які можна грати в хмарі, з браузера або спеціальної програми. Крім того, почали з’являтися портативні комп’ютери, такі як ASUS ROG Ally, які поєднують у собі функції консолі та ПК, мають Windows 11 і можуть відтворювати ігри з будь-якого магазину цифрових комп’ютерів і відомі з Xbox.

З якою операційною системою працювати?

Вибір системи для роботи трохи складніший. Багато залежить від конкретної роботи, яку ми виконуємо . Якщо ми використовуємо лише веб-браузер, графічну програму та офісний пакет, один із дистрибутивів Linux може бути дуже хорошим вибором. Ці системи забезпечують більшу безпеку та зазвичай працюють більш плавно, хоча їх розширені функції обмежені. Linux також ідеально підходить для програмування та створення веб-додатків завдяки кращим компіляторам і продуктивності

Що вибрати бізнесменам, які очікують повного, необмеженого функціоналу і співробітників, які використовують передове програмне забезпечення? Їм варто вибрати MacOS ( особливо цікаві ноутбуки серії MacBook Pro з процесорами M1 і M2) або версію Windows 11 Pro (або Enterprise, якщо йдеться про корпорації). Обидві ці системи працюють однаково добре.

Компютери з Windows 11 можуть виявитися кращими в багатозадачності в класичному розумінні , і, крім того, ви можете розраховувати на інструменти в стилі PowerToys, які дозволяють, наприклад, назавжди закріплювати вікна на екрані або змінювати поведінку певних системних ярликів . Однак macOS може бути кращим для роботи без відволікань — що краще, залежить від уподобань користувача.

Операційна система для фільмів і музики

Коли ми шукаємо операційну систему для широкого розуміння домашнього мультимедіа – перегляду фотографій, перегляду фільмів або прослуховування музики – наше завдання легше. Останні версії Windows, MacOS і Linux пропонують повну сумісність у цьому відношенні . Однак деякі дистрибутиви Linux можуть вимагати більш складної конфігурації (наприклад, встановлення кодеків), тому вони не рекомендуються для менш досвідчених користувачів.

Операційна система - Яку операційну систему вибрати?

Тому, якщо вам потрібна проста система, яка дозволить вам насолоджуватися музикою та фільмами, найкраще вибрати останню версію MacOS Sierra або Windows 10 Home. Обидва вони надають вам базові програми та функції , які дозволять вам відтворювати мультимедійні файли в усіх популярних форматах.

Якщо у вас вищі вимоги та ви хочете дивитися фільми чи серіали за технологією HDR, яка підвищує контрастність, яскравість і точність кольорів, MacBook Pro може бути кращим варіантом, оскільки підтримка HDR краща в macOS, ніж у Windows .

Операційна система для роботи в Інтернеті та навчання

Для таких додатків, як навчання або перегляд інтернет-сторінок, найкращим вибором буде версія операційної системи Windows Home , і тут ви можете легко поставити на «десятку». Він гарантує безперебійну роботу та доступ до основних інструментів, таких як веб-браузер, графічна програма та офісні програми. Крім того, він надійний під час запуску освітніх мультимедійних програм.

І комп’ютер з MacOS Sierra, і Linux (особливо дуже інтуїтивно зрозумілий Ubuntu) також підходять для навчання , а тим більше для перегляду Інтернету.

Однак у крайніх випадках можуть виникнути проблеми сумісності файлів. Користувачі, які звикли до більш популярної системи Windows, можуть мати проблеми зі звиканням до іншого інтерфейсу. Тому для власної зручності краще вибрати «Вінду».