Різне

Пасивний імунітет – Що таке пасивний імунітет?

Ви знаєте, що ваше тіло виробляє антитіла, щоб захиститися від хвороботворних організмів. Але чи замислювалися ви коли-небудь про те, як ваш організм отримує імунітет, якщо йому не вдається виробити антитіла природним шляхом? Пасивний імунітет робить це можливим.

Цей тип імунітету можна отримати природним або штучним шляхом для боротьби з інфекціями.

Давайте детальніше розглянемо пасивний імунітет, різні типи та його переваги.

Що таке пасивний імунітет?

Пасивний імунітет - Що таке пасивний імунітет?

Пасивний імунітет набувається, коли ви отримуєте антитіла від будь-якої іншої імунізованої людини. Цей процес імунітету більш поширений у людей, які не здатні виробляти антитіла в своєму організмі або мають високий ризик інфекцій. Пасивний імунітет забезпечує миттєвий захист від будь-якого антигену і може врятувати життя.

Як працює пасивний імунітет?

У той час як новонароджені отримують пасивний імунітет від своїх матерів, він також може бути придбаний через введення запозичених антитіл у вашу кров, щоб боротися з інфекціями набагато швидше.

Однак пасивний імунітет є короткочасним, на відміну від активного, який є тривалим. Це тому, що при пасивному імунітеті антитіла запозичуються від іншої людини, а не постійно поповнюються, як це відбувається при активному імунітеті.

Як можна придбати пасивний імунітет?

Пасивний імунітет у ненароджених і новонароджених дітей може бути отриманий від імунної системи матері або через плаценту, або через грудне молоко. Це також природний шлях, за допомогою якого набувається пасивний імунітет.

1. Плацента

Кількість і тип антитіл, які передаються дитині, залежить від імунітету матері. Коли дитина знаходиться в утробі матері, її кров циркулює через плаценту, шнур, який з’єднує матір і дитину. Кров, що переносить поживні речовини та кисень, досягає плоду, що розвивається, через плаценту. Стінка плаценти також пропускає антитіла та клітини імунної системи від організму матері до плоду. Хоча діти зазвичай не контактують з будь-якими антигенами в утробі матері, антитіла, виявлені в крові дитини відразу після народження, зазвичай походять з крові матері.

2. Грудне молоко

Крім плаценти, діти отримують пасивний імунітет також від грудного молока матері. Грудне вигодовування захищає від інфекцій під час і, швидше за все, після лактації. Він також захищає дитину від деяких імунологічних захворювань, включаючи алергію. Перша багата білком версія грудного молока, також відома як молозиво, виробляється рано, через кілька днів після народження. У цьому молоці багато антитіл і поживних речовин. Таким чином новонароджені отримують імунітет одразу після народження, доки не починає формувати свою імунну систему.

3. Лікування імуноглобулінами

Пасивний імунітет можна отримати і штучно шляхом введення антитіл. Особи з високим ризиком часто лікуються антитілами, отриманими від інших людей, тварин або синтезованими в лабораторії.

Наприклад, людей, укушених отруйними зміями, часто лікують протиотрутою. Протиотрута – це не що інше, як комбінація антитіл, специфічних для цієї конкретної змії, що виробляються, коли людина зазнає укусів таких змій. Інший характерний приклад лікування імуноглобуліном можна побачити у немовлят, народжених від матерів, інфікованих гепатитом В. Щоб захистити новонароджених від зараження, їм разом з вакцинацією вводять антитіла.Перша вакцина немовлят включає коклюш і Haemophilus influenzae, тому що пасивний імунітет до цих хвороб слабшає найшвидше. 


З іншого боку, пасивний імунітет до епідемічного паротиту, кору та краснухи може зберігатися до року. 


Тому щеплення від цих хвороб роблять дитині в рік.

Переваги пасивного імунітету

Пасивний імунітет - Що таке пасивний імунітет?

Пасивна імунізація є швидкодіючою, тобто забезпечує негайний захист організму. – зазвичай протягом годин або днів. Це може бути чудовим способом лікування певних вірусних інфекцій у пацієнтів з ослабленим імунітетом. Як частина цієї процедури лікування пацієнтам із цитомегаловірусною, парвовірусною В19 та ентеровірусною інфекціями вводять високі дози внутрішньовенного імуноглобуліну.

Пасивний імунітет також працює при лікуванні синдрому токсичного шоку та рефрактерних стафілококових інфекцій.

Зараз дослідники шукають пасивний імунітет для лікування тих, хто серйозно хворий на COVID-19. Це відоме як лікування плазмою, коли використовується продукт крові, який називається реконвалесцентною плазмою. Плазма – це частина крові, яка містить антитіла. Люди, які вже були інфіковані COVID-19 і одужали, мали антитіла в плазмі. Коли вони вирішують здати кров, їхню плазму виділяють і вводять внутрішньовенно важкохворим людям із COVID-19. Позичені антитіла в організмі пацієнта борються з антигенами COVID-19, таким чином допомагаючи пацієнту одужати.

Оскільки COVID-19 є новим типом інфекції, вчені все ще досліджують, щоб визначити, наскільки ефективним є це лікування. Щоб зробити висновок, потрібні додаткові дослідження.

Як довго зберігається пасивний імунітет?

Пасивний імунітет зберігається недовго. Навряд чи це триває кілька тижнів або місяців. У немовлят кількість антитіл, що передаються дитині, залежить від імунітету матері. Наприклад, якщо мати хворіла на вітряну віспу, у неї виробилися б антитіла, які проходили б через плаценту. Але якби вона ніколи не хворіла на вітряну віспу, у неї не виникли б антитіла до вітряної віспи. Це означає, що у немовляти не буде пасивного імунітету до вітряної віспи. Антитіла, які проходять через плаценту, залишаються лише протягом кількох тижнів або місяців і з часом зникають.

Немовлята, які перебувають на грудному вигодовуванні, можуть мати пасивний імунітет протягом тривалого часу, оскільки грудне молоко також містить антитіла матері. Діти, народжені передчасно, більш схильні до інфекцій, оскільки вони не мають такої кількості антитіл від матері, як доношена дитина.

Чому пасивний імунітет завжди тимчасовий?

При пасивному імунітеті антитіла позичаються, а не виробляються самою імунною системою людини. Отже, він зберігається до тих пір, поки антитіла циркулюють в крові. Після його зникнення нові антитіла не поповнюються. Тому пасивний імунітет завжди тимчасовий.

Приклади пасивного імунітету

Хоча пасивний імунітет недовговічний, він спрацьовує миттєво, а отже, йому віддається перевага над активним імунітетом у дітей або дорослих із ослабленим імунітетом, які належать до групи високого ризику. Наприклад, якщо дитина постраждала від укусів диких тварин, зазвичай проводиться пасивна імунізація проти сказу.

Для людей, які подорожують до будь-якої країни, ураженої гепатитом, лікарі рекомендують пасивну вакцинацію, щоб запобігти цьому. Цю імунізацію зазвичай роблять у день подорожі, щоб компенсувати час у дорозі. Однак зараз це не дуже практикується, оскільки ми вже маємо доступні вакцини проти гепатиту А.

Активно лікують антитілами пацієнтів при зараженні цитомегаловірусом або дифтерією. Лікування пасивними антитілами також проводиться для запобігання захворюванням після того, як людина з групи високого ризику зазнає впливу таких збудників, як правець, кір, синцитіальний вірус, сказ, вітряна віспа, гепатит А та гепатит В.

Висновок

Імунітет є ключовим фактором, який забезпечує безперебійну роботу вашого організму та запобігає будь-якій хворобі. Тому вкрай важливо розвивати міцний імунітет, дотримуючись збалансованого харчування, регулярно тренуючись і ведучи здоровий спосіб життя. Пасивний імунітет може бути короткостроковим, але він може захистити ваш організм від інфекцій з негайним ефектом. Це може бути порятунком для дітей, людей з ослабленим імунітетом, а також в окремих випадках, коли вакцинація неможлива. Пасивний імунітет може бути отриманий природним шляхом або штучно. Однак він не створює клітин пам’яті, тому не може тривати довше.