Різне

Породи кіз – Які найкращі породи молочних кіз?

Породи кіз

У всьому світі існує близько 450 мільйонів кіз.

Кози були одомашнені на Близькому Сході ще 9000-11 000 років тому. Вони були в Північній Америці сотні років і були одними з перших тварин, завезених до Америки.

Породи кіз - Які найкращі породи молочних кіз?

У 1493 році Колумб привіз кіз в Америку. У 1590-х роках поселенці привезли швейцарські породи разом з іспанськими та австрійськими козами. Згідно з переписом населення Джеймстауна 1630 року, кози є одним із найцінніших активів. Початок 1900-х років був періодом вибухового зростання кількості молочних кіз, завезених до США. Популярність кіз у Сполучених Штатах зросла після Всесвітньої виставки 1904 року в Сент-Луїсі, де відбулася перша в Америці виставка молочних кіз. Була також експозиція з 300 ангорських кіз, найбільше, що коли-небудь демонструвалося. Їх зовнішній вигляд, кучеряве густе волосся, привернули сотні шанувальників на виставку Louisana Purchase Exposition.


Породи кіз - Які найкращі породи молочних кіз?

Кози є членами сімейства Bovidae, як описано ITIS (Інтегрована таксономічна інформаційна система), яка включає велику рогату худобу, овець, антилоп і буйволів. Нормальна температура тіла кіз становить від 101,7 до 104,5 градусів. Частота серцевих скорочень кіз коливається від 70 до 135 ударів на хвилину. Нормальна частота дихання для кіз становить від 12 до 15 вдихів на хвилину. Кози досить спритні і в деяких випадках можуть стрибати через 5 і навіть лазити по деревах. Кози не мають слізних шляхів. При яскравому освітленні їх зіниці прямокутні, а не круглі. За даними National Geographic, кози є соціальними істотами і живуть групами, які називаються стадами, які в дикій природі можуть налічувати до 20 кіз.

Породи кіз - Які найкращі породи молочних кіз?

Кози — травоїдні тварини (їдять лише рослинність). Вони є жуйними тваринами, і, як і велика рогата худоба, вони мають чотири відділи шлунка. (Жуйні тварини — це будь-які копитні тварини, які перетравлюють їжу в два етапи. Спочатку вони поїдають сировину та відригують напівперетравлену форму, відому як «жуйка», потім поїдають жуйку — це називається жуванням жуйки.) Рубець може вмістити від 4 до 6 галонів; ретикулум може вмістити від чверті до півгалона; омасум може вмістити до чверті галону, а сичуг — до 1 галону. Щоб їжа пройшла через травну систему кози, потрібно від 11 до 15 годин.

Жуйні тварини, такі як велика рогата худоба, вівці та кози, є травоїдними тваринами з унікальною анатомією травлення. Визначною особливістю анатомії зубів жуйних є те, що у них відсутні верхні різці, замість них є «зубна подушечка», як показано на зображенні нижче. Верхня щелепа ширша за нижню, тому для подрібнення їжі вони використовують одну сторону рота. Це викликає обертальний рух, який спостерігається, коли коза (або корова) жує.

Всупереч поширеному міфу, кози є вибірковими годувальниками. Вони не люблять їсти їжу, яка була брудною, зараженою або була на землі. Кажуть, що каву вперше відкрили, коли пастухи помітили, що тварини дуже енергійно поводяться після того, як кусають кавові зерна.

Існує три види кіз:

 • Домашні кози (Capra Hircus) , які вирощуються та розводяться на фермах.


  Домашніх кіз вирощують у всьому світі майже в усіх типах клімату. Основні вимоги до середовища існування для домашньої кози – це кущ і трава для їжі, свіжа чиста вода та чисте вентильоване укриття в суворому кліматі. За даними Смітсонівського інституту, існує близько 200 порід домашніх кіз, і розмір може сильно відрізнятися залежно від породи. Нігерійські карликові кози є однією з найменших порід, важачи близько 20 фунтів. Карликові кози важать від 53 до 86 фунтів. Нубійські кози можуть важити до 250 фунтів. Бурські кози можуть важити до 300 фунтів. Домашні кози можуть бути будь-якого кольору, і кожен реєстр порід зазвичай має стандарти породи, які описують бажаний зовнішній вигляд і колір цієї породи.
 • До диких козлів (рід Capra) належать козел, мархорс і тур. Дикі кози можуть важити від 125 до 180 фунтів і мати довжину від 49 до 70 дюймів. І самці, і самки мають роги і не скидають їх, як це роблять деякі інші тварини. Зазвичай вони проводять дні, пасучись на травах у межах домашнього ареалу. Вони риють заглиблення в землі, щоб спати, відпочивати і купатися в пилу.
 • Гірські козли (Oreamnos americanus) — дикі козли, які мешкають у гірських районах північного заходу США. За даними National Geographic, гірські козли можуть стрибнути на 12 футів (3,5 метра) за один стрибок. Більшість із них мають яскраво-білу шерсть, яка допомагає їм зливатися із засніженими районами їхніх домашніх угідь. Вони можуть важити від 125 до 180 фунтів і мати довжину від 49 до 70 дюймів. І самці, і самки мають роги і не скидають їх, як це роблять деякі інші тварини. Гірські козли найбільш соціальні взимку, а влітку, як правило, ходять поодинці. У стадах домінантна самка знаходиться протягом усього року, аж до шлюбного періоду. У цей час у стаді домінує самець. Часто самці живуть лише з кількома іншими самцями або самі цілий рік.

Багато людей, особливо люди, які не знайомі з тваринництвом або живуть у містах, плутають кіз з вівцями. Хоча вони і травоїдні, і жуйні тварини, вони є різними видами і мають кілька фізичних і поведінкових відмінностей.

 • Кози мають 60 хромосом, а вівці — 54. До речі, у людей менше — 46 хромосом.
 • Козячий хвіст зазвичай спрямований вгору (якщо він не наляканий або хворий). У овець хвости звисають, і вітчизняні виробники овець часто купірують (вкорочують) хвости овець.
 • Хоча кози стадні тварини, вони незалежні та від природи цікаві. Вівці, як правило, збираються разом і більш відсторонені.
 • У кіз шерсть (подібна до собаки), яку не потрібно стригти чи розчісувати (але ангорських кіз стрижуть, щоб отримати мохер). Шерстяний покрив овець буде продовжувати рости, якщо їх не стригти.
 • Вівці виробляють ланолін, який покриває шерсть і діє як захисний засіб. Він також притягує бруд, і більшість овечої вовни не залишається білою.
 • Більшість кіз рогаті, тоді як багато овець не мають рогів. Роги козла вузькі і прямі або злегка зігнуті. У рогатих овець роги закручені збоку від голови.

Вже багато століть люди розводять кіз і виводять нові породи, переслідуючи основну мету — отримання молока, вовни і пуху. Завдяки корисним властивостям козячого молока та його високій ціні серед фермерів набирає популярності розведення племінних кіз. Багато хто вважає, що розведення молочних порід кіз дуже витратна і неприбуткова справа, тому що невеликі удої і у молока специфічний запах, але це не так. Козяче молоко має високу цінність через вміст у ньому великої кількості вітамінів та мінеральних речовин. Вибравши козу молочних порід, можна отримувати 2-3 л молока на день, а дотримуючись санітарно-гігієнічних норм догляду і під час доїння, можна уникнути появи у молока неприємного запаху або присмаку.

Породи кіз - Які найкращі породи молочних кіз?

Розведення та вибір кіз молочних порід

Козенят або дорослу козу варто купувати тільки у перевіреного заводчика. Справжніх породистих і чистокровних кіз знайти досить важко, а значить, і ціна на них досить висока, але скупитися в цій справі не варто. Купуючи козенят, потрібно оглянути козла-виробника і козу – вони повинні мати всі ознаки породи. Якщо купуєте дійну козу, то попросіть видоїти її при вас, щоб дізнатися кількість і якість молока цієї самки. У молочної кози зазвичай пишні боки та невелика голова, частіше без рогів. Її вим’я правильної округлої форми, з довгими сосками, що виступають, під шкірою вимені чітко видно проступають молочні вени. Для розведення породи козла і козочка потрібно брати у різних заводчиків, спорідненість між тваринами неприпустима.

Дуже важливо, щоб до двох місяців козенят вигодовували материнським молоком. Про решту судять по жвавості, стану шкірних покривів та вовни.

Класифікації порід кіз

У козівництві відповідно до основної продуктивності породи виділяють такі класифікаційні групи:

 • молочні;
 • пухові;
 • вовняні;
 • м’ясні;
 • комбіновані (породи змішаного типу).

Які найпопулярніші молочні кози?

До молочних порід кіз із високими денними удоями відносяться Зааненська, Нубійська, Альпійська, Тоггенбурзька, Чеська бура, Горьківська. Найменш продуктивні молочні кози це Російська біла, Мегрельська, Камерунська.

Розведення кіз молочних порід вважається найбільш рентабельним у зв’язку з низькою собівартістю продукту (молоку) за високої ринкової ціни.

Породи молочних кіз

У всьому світі є чимало порід молочних кіз, але ми розглянемо види, яким підходять наші кліматичні умови — з холодними зимами та відсутністю до півроку свіжої трави та випасу тварини. Адже зберегти надої у зимовий час важче, та й відсутність вовни та підпушка у деяких видів тварин робить їх утримання у нашій кліматичній смузі неможливим.

Зааненська порода

Породи кіз - Які найкращі породи молочних кіз?

Досить відома у всій Європі альпійська молочна порода. Добре переносить холодні зими. Має велике тіло та біле забарвлення, роги відсутні. Молоко має досить високу жирність – близько 4%, за період лактації (10 місяців) можна отримати від 600 до 800 л молока.

Граубюнденська промениста

Породи кіз - Які найкращі породи молочних кіз?

Швейцарська порода кіз, яка може уживатися у великому стаді. Молоко має жирність 3,5%, що дозволяє виробляти із нього сири високої якості. Удой від променистої кози на день – 2,5 літри.

Тоггенбурзька порода


Породи кіз - Які найкращі породи молочних кіз?

Кози цієї породи добре пристосовані до зміни клімату та досить витривалі. Особливість породи полягає у збереженні лактації під час зимового періоду. Молоко має досить високу жирність – 3,5%. У лактаційний період можна одержати від 400 до 600 л молока.

Ламанча

Породи кіз - Які найкращі породи молочних кіз?

Мексиканська порода, яка була схрещена з альпійської, завдяки чому удої збільшилися до 400-600 л на рік. Молоко має жирність 4% і приємний гармонійний смак. Кози цієї породи дуже слухняні та невибагливі до умов утримання.

Альпійська порода


Породи кіз - Які найкращі породи молочних кіз?

Цю породу також охрестили «багатоквітку» — через строкате забарвлення вовни, яке з’явилося в результаті схрещування порід зі Швейцарії, Франції та Англії. Кози досить невибагливі, добре адаптуються та пристосовуються до нового раціону. Жирність молока може бути 4,5%, а за лактаційний період надої становлять 1000-1200 л.

Болгарська біла молочна

Породи кіз - Які найкращі породи молочних кіз?

Досить новий вид болгарської селекції, що добре пристосовується до нашого клімату. Період лактації цих тварин становить 250 днів, а удої – від 600 до 700 л. Жирність молока – 3,5%.

Серед усіх молочних порід кіз варто виділити ще кілька — нубійська , пакистанська , бурська , німецька , горьківська , мегрельська , нордик .

Вибір порід молочних кіз досить великий, головне правильно вибрати самку та організувати для неї повноцінне харчування та догляд. Добовий раціон має входити 1-2 кг грубого сухого корму, а соковитого корму – від 2 до 4 кг. Заготовляти корм на зиму слід у літньо-осінній період. Адже саме від корму залежить кількість та якість козячого молока.