Різне

Що таке щастя?

Ключ до щастя – це здатність приймати те, що змінити неможливо, і зберігати баланс між складними і простими аспектами в житті, вважають психологи. Крім того, щастя не повинно бути самоціллю.

Фахівці стверджують, що кожна людина сама вибирає, бути йому щасливим, чи ні.

Щастя це якийсь привид, який так хочеться спіймати і володіти ним, але в той же час розумієш, що воно не вічне. Люди ганяються за щастям, не розуміючи що таке щастя для них. Просто слово, просто почуття, просто хвилини, години, дні, вічність.

Що таке щастя?

Що означає щастя?

Немає нічого важчого, ніж визначити, що таке щастя. Одні з нас називають щастям короткостроковий, але дуже інтенсивний стан блаженства, інші – стабільне відчуття благополуччя. Інші бачать щастя як володіння чимось важливим або як особливе відчуття, яке не залежить від об’єктивних підстав.

Ми часто щасливі незважаючи на те, що для цього немає причин.

Але якщо вважати, що щастя – життя, що приносить задоволення, то факти незаперечні: найбільш щасливі не ті, хто відчуває переживання блаженства, а ті, у кого позитивні світовідчуття найбільш стабільні. Об’єктивні «причини» для щастя можна виявити не завжди. Професор Бременського університету (Німеччина) Урсула Штаудингер називає це парадоксом суб’єктивного благополуччя: ми часто щасливі незважаючи на те, що для цього немає причин.

Навіть найщасливіші люди іноді сумують, а найнещасніші переживають чудові моменти. Щастя виникає не завдяки нам або обставинам, воно підпорядковується власною логікою, і можливо, тому ми схильні його недооцінювати.

Наприклад, американські психологи попросили учасників дослідження оцінити рівень щастя у тих, хто обділений долею (інвалідів, безробітних, психічно хворих людей, бідних афроамериканців), і потім порівняли результати з реальною картиною. Більшість опитаних вважали, що такі люди просто не можуть бути щасливі, а насправді серед них виявилося значно більше щасливих, ніж нещасливих людей. Практично у всіх країнах і соціальних групах середній показник щастя набагато вище нульової позначки. Навіть в найбільш несприятливих і важких для виживання місцях – в африканських джунглях, в снігах Гренландії і в нетрях Калькутти – населення швидше щасливо, ніж ні.

Яким буває щастя?

Говорячи про ща таке щастя, психологи використовують кілька його різновидів, пояснює нам Ед Дінер, провідний фахівець з позитивної психології, професор Іллінойсcкого університету (США). Зазвичай ми використовуємо слова «щастя» і «благополуччя» як найзагальніші терміни. Насправді у щастя безліч різновидів: ми розрізняємо якість життя, рівень добробуту і позитивні емоції, суб’єктивне і психологічне благополуччя.

Суб’єктивне благополуччя – це те, наскільки людина щаслива з його суб’єктивної точки зору, те як він оцінює своє життя. Це означає, що ми можемо сказати про себе: «Мені подобається моє життя», «Я відчуваю, що живу добре». Суб’єктивне благополуччя передбачає поєднання задоволеності життям і позитивних емоцій. Цей вид щастя вивчений найбільш детально.

Психологічне благополуччя – термін, введений американським психологом Керол Ріфф. Ця модель передбачає, що крім задоволення базових потреб людини необхідне прийняття себе, автономія, контроль над навколишнім середовищем, позитивні відносини, мета в житті і особистісний ріст.

Психологічне благополуччя передбачає, що людина «повноцінно функціонує» психологічно, навіть якщо в даний момент він не відчуває себе щасливим.

Що таке щастя?

Щастя залежить від нас, а не від обставин

Від чого залежить те, наскільки ми щасливі? Американські психологи Соня Любомирські і Кен Шелдон узагальнили все, що відомо науці з цього приводу, і представили у вигляді кола, розділеного на три частини різних розмірів. Найбільша частина кола – його половина – це вплив темпераменту, складу особистості, спадковості. Деякі з дитинства відчувають себе щасливими, що б з ними не відбувалося, іншим же важко відчути, що у них все добре.

Найменша частина кола – приблизно 10% – це вплив зовнішніх обставин, включаючи місце, де ми живемо, рівень доходів, якість освіти, приналежність до певного соціального кола. Тому з точки зору психологів, їхати кудись в гонитві за щастям безглуздо.

Решта 40% – те, як ми самі будуємо життя: до яких цілей прагнемо, з якими людьми спілкуємося, які заняття вибираємо, який спосіб життя ведемо. Щастя залежить від нас самих набагато більше, ніж ми звикли думати.

Щастя не в грошах

Численні дослідження доводять: не гроші роблять нас щасливими. Але чому цей міф такий популярний? Насправді гроші приносять щастя, але трохи і ненадовго. Як показує порівняння різних країн і людей різного достатку в одних і тих же країнах, у бідних щастя прямо пов’язане з матеріальним благополуччям, а з ростом доходів це відчуття у них збільшується.

Але коли основні життєві потреби задоволені – є будинок, медичне обслуговування, людина не голодує, може дозволити собі відпочинок і забезпечити гарну освіту дітям, подальше зростання доходів не робить людей щасливішими. Загалом, як мудро зауважив Шолом-Алейхем:

Не так з грошима добре, як без грошей погано.

Щастя – це коли тебе розуміють

Це поширене уявлення, сформульоване у фільмі «Доживемо до понеділка» підтверджують дослідження психологів. Одне з найбільш надійних підстав для щастя – близькі, теплі і глибокі відносини: сімейні, романтичні, дружні. Одружені і заміжні, у тому числі партнери, що знаходяться в цивільному шлюбі, щасливіше неодружених, розлучених і овдовілих.

Що таке щастя?

Сам факт реєстрації шлюбу не призводить до стійкого підвищення почуття задоволеності життям в порівнянні з попереднім періодом – справа в самих відносинах, а не в штампі. Цінність спілкування з іншими – один з головних тез науки про щастя. Лідери позитивної психології Ед Дінер і Мартін Селигман з’ясували, що студентів з високим за даними тестів рівнем щастя, об’єднує лише одне – наявність в їх житті близьких відносин.

Бути щасливим корисно для здоров’я

Переживання щастя саме по собі чудово. Але щасливі люди виявляються і більш успішними в професійному плані, їх вище цінують керівники і клієнти, вони рідше виявляються без роботи, рідше змінюють її. В цілому вони більш здорові, пропускають менше робочих днів через хворобу.

Згідно з дослідженнями психологів, щастя, а також позитивні емоції, почуття задоволеності, відчуття благополуччя і надії зменшують ризик серцево-судинних хвороб, цукрового діабету, застуди. В однакових життєвих умовах щасливі люди живуть довше, мають кращий імунітет і швидше відновлюються після важкої операції. Вони більш альтруїстичні, соціально активні, доброзичливіше сприймають інших, краще вирішують творчі завдання.

Щастя, як тепер відомо науці, не робить нас егоїстами. Навпаки, зацикленість на собі і неувага до оточуючих набагато більш характерні для тих, хто нещасливий.

Як виміряти щастя?

Один з найпростіших способів оцінити свою задоволеність життям пропонує психолог Ед Дінер. Використовуючи шкалу від 1 до 7, висловіть ступінь вашої згоди з кожним з п’яти тверджень, наведених нижче. Поставте 1, якщо повністю не згодні, 3 – якщо скоріше не згодні, 5 – скоріше згодні, 7 – повністю згодні. Постарайтеся відповідати чесно і відверто.

  1. Багато в чому моє життя близьке до мого ідеалу.
  2. Обставини мого життя прекрасні.
  3. Я задоволений (а) своїм життям.
  4. У мене в житті є те, що мені по-справжньому потрібно.
  5. Якби можна було прожити життя заново, я б майже нічого не змінив (а).

Тепер складіть всі п’ять цифр, і ви отримаєте загальний результат: він повинен виявитися між 5 і 35 балами. Цей тест показує, наскільки ви задоволені своїм життям. Сума балів від 15 до 25 вважається середньої, показник менше 14 означає, що ваша задоволеність життям нижче середнього, а якщо результат виявився між 26 і 35, ви швидше за все, цілком задоволені тим, як живете.

  • Що таке щастя?

    Пишу про речі, які допомагають жити простіше, краще і веселіше, мотивації, відносини, соціальні проблеми і пастки мислення. І, звичайно, перевіряю поради на собі. Вибираю для статей перевірені джерела інформації.

    View all posts