Різне

Чому собака виє: причини, будинки, у дворі, на місяць, прикмети

Чому собака виє: причини, будинки, у дворі, на місяць, прикмети

Собаки – далекі родичі вовків. Подібність цих тварин помітно і в зовнішньому вигляді, і в звичках. Ми, люди, часто забуваємо про це, поки наші чотирилапі друзі не нагадають про свій «родовід» жалібним і пронизливим виттям на всю округу. Навряд чи ви знайдете на Землі хоча б одного пса, який ніколи не вив, і така не найуважливіша подібність домашніх улюбленців з дикими вовками в усі часи викликала безліч питань. Не знаходячи на них відповіді, люди лякалися цього явища, приписуючи йому містичні властивості. З собачою вию стали зв’язувати найлиховісніші прикмети і передбачення. Вважається, наприклад, якщо пес завив, то це неодмінно до покійника в будинку. Давайте спробуємо розібратися у всьому цьому об’єктивно та неупереджено. Отже, чому собака виє?

Основні причини

Якщо ваш улюбленець раптом ні з того ні з сього завив, не варто чекати неминучого горя і бігти до комп’ютера, щоб подивитися в інтернеті, яке саме лихо має статися. Навіть у самому леденячому душу вої собаки не варто шукати «тойбічний» сенс. У переважній більшості випадків «спів» вашого вихованця пов’язаний із цілком зрозумілими причинами, які нічого спільного з містикою не мають. Але які вони ці причини? Ось невеликий перелік основних.

  • Собака починає вити, якщо її мучать природні потреби. Наприклад, господар залишив її надовго одну, і вона хоче поїсти чи в туалет. Або пес скиглить і виє, чуючи зграю, тим самим показуючи, що хоче приєднатися до родичів. Гонимий любовним інстинктом, аналогічно він реагує і на тічну суку.
  • Вихованець сильно прив’язується до свого господаря, сумує за його відсутності, що і провокує небажану поведінку. Одні собаки в таких випадках починають дряпати двері або гризуть меблі. Є й такі, хто висловлює тугу протяжним, тужливим виттям.
  • Багато собак виють, навіть якщо господарі будинку, але при цьому не приділяють своїм вихованцям достатньо уваги. Насамперед це стосується товариських тварин, що нагадують таким способом про себе.
  • Собака не людина, і якщо їй погано, вона не може про це розповісти. До того ж навіть люблячий господар не завжди і не відразу помічає, що його улюбленцю погано. Четвероногому другу не залишається нічого іншого, як привернути увагу виттям.
  • Дворові пси нерідко сидять на ланцюгу, адже їм теж хочеться повеселитись і погратися. Виття – це спосіб донести бажане до недогадливого господаря.
  • Виття нерідко стає способом комунікації. Через його собаки спілкуються з іншими псами на своєму чи сусідніх обійстях.
  • Іноді «співочий інстинкт» прокидається у братах наших менших як вираження радості. Зустрічаючи господаря, собака вітає його виттям та деякими іншими звуками.
  • Часто джерелом «натхнення» стає повний місяць, адже наш супутник впливає не лише на людей, а й на свійських тварин. Виючи на неї, собака тим самим реагує на безсоння, спровоковане яскравим небесним світилом. Відсутність повноцінного відпочинку може викликати у ній агресію.
  • Виттям пес може висловлювати невдоволення тією чи іншою ситуацією. Скажімо, йому не подобається, що його зараз будуть мити, стригти, чистити зуби чи перев’язувати рани. Неприйняття названих процедур нерідко провокує такий «спів», що господареві чи ветеринару простіше відкласти їх, ніж слухати та терпіти.
  • Багато собак підвивають музиці. У них від природи чутливий слух, що за своїм діапазоном близький до людського. Вони можуть розрізняти ноти (різниця може становити 1/8 тону). Вважається, що в корі мозку собаки є центр сприйняття музики, аналогічний людському, завдяки якому вона не тільки слухає її, але й оцінює відповідно до своїх «смаків». Найчастіше вибір псів падає на класику, а от якщо якась музика не подобається, то чотирилапий меломан від джерела звуку відходить подалі.

Окремо слід зазначити, що собаки можуть вити, передчуючи біду. При цьому жодної містики тут нема. У братів наших менших від природи загострене сприйняття і чуття (наприклад, той самий нюх), що дозволяє їм помічати небезпеку до того, як на загрозу звернуть увагу господарі. Своїм завиванням собака прагне попередити близьких, для неї це свого роду сигнал SOS.

На замітку: якщо ваш вихованець має спокійний темперамент і у нього міцна нервова система, то він якщо і витиме, то вкрай рідко.

Прикмети, пов’язані з виттям собаки

З собачою виттям пов’язано безліч забобонів, в правдивість яких вірять навіть далекі від містики люди. Усі вони зазвичай мають негативний відтінок. Культивовані цілими століттями, вони спрацьовують на підсвідомому рівні, затьмарюючи голос розуму. Отже, як же народна чутка пояснює причини тужливого виття собаки?

Якщо ваш вихованець сидить нерухомо і виє, закинувши голову, це вважається провісником пожежі. Буває, що пес виконує свою «серенаду» з опущеною до землі головою: у цьому випадку чекають на нещастя з летальним кінцем. Особливо людей насторожує, якщо він ще й риє землю: отже, чиясь смерть зовсім близько.

Часто звертають увагу і на те, в який бік, лівий чи правий, звернена голова собаки, коли вона виє. Це служить сигналом, що лиха слід очікувати саме з цього напряму. Забобоних людей насторожує, коли одночасно зі співом пес трусить головою. Це, згідно з повір’ями, свідчить про те, що біда не прийде одна, що на господаря або його сім’ю чекає низка трагічних подій.

Як не дивно, багато хто з названих забобонів піддається цілком логічному поясненню. Так, з огляду на те, що у собак дуже тонкий нюх, його не порівняти з людським, вони можуть відчувати дим від пожежі за десятки кілометрів від місця займання. Принюхуючись, тварина піднімає морду високо, а оскільки вогонь на інстинктивному рівні сприймається тваринами (хоч дикими, хоч домашніми) як сигнал небезпеки, собака починає вити.

Небезпідставними є і повір’я, що собака може передчувати смерть когось із домочадців, але тільки якщо йдеться про природну, тобто ненасильницьку смерть. Тут теж немає ніякої містики, а пояснення криється все в тому ж розвиненому природному нюху. Зазвичай незадовго до смерті у людини сповільнюється обмін речовин і змінюється запах тіла. Такі зміни лякають чотирилапого друга, і він спрямовує морду вниз, щоб запах землі перебив вихід від вмираючої людини. При цьому пес починає вити, тихо й жалібно, переходячи на скиглення і мотаючи головою. Нерідко собака навіть уникає хворого і згасаючого господаря, намагаючись, підібгавши хвіст, сховатися від нього кудись подалі.

Чи можна привчити собаку вити і як це зробити?

Незалежно від того, чому починає вити ваш домашній вихованець, таке його «хобі» ні в кого не викликає захоплення, тому прагнення припинити тужливі «співи» зрозумілі. Але як це зробити? Ось тут багато господарів опиняються в глухому куті, розводячи руками і не знаючи, що зробити. Головне, не кричіть на собаку, не загрожуйте їй і тим більше не застосовуйте фізичне покарання. Проблема якщо і вирішиться, то тільки на дуже короткий проміжок часу, щоб потім повернутися знову. Найдієвішим способом боротьби з цим явищем може бути лише усунення причин, що його викликали – іншого просто не дано.

Собаки нерідко підвивають якимось звукам, наприклад, музиці, що звучить з колонок, сирені сигналізації або завивання інших собак. У таких випадках особливо непокоїтися не потрібно. Як тільки зовнішнє джерело, яке спровокувало виття, припинить своє звучання, пес теж заспокоїться.

Зовсім інша річ, коли собака починає вити без господарів. Якщо домочадці люди зайняті, працюють від зорі до зорі, то не зайве подумати про розваги для свого вихованця. Можете, наприклад, залишити увімкненим радіо, щоб пес подумав, що він удома не один. Або забезпечити його якимись пищалками, гумовими іграшками. Повернувшись із роботи, обов’язково оточіть свого вихованця увагою, ласкайте його, пограйте з ним.

Якщо собака виє, можна придумати для неї покарання в стилі дресирування. Ви повинні дати зрозуміти псові, що якщо продовжуватиме вити, то ви підете і довго не з’явитеся. Як це зробити? Дуже просто. Варто тільки собаці почати «співати», відразу виходьте за двері і не повертайтеся доти, доки вона не замовкне. Так треба продовжувати доти, доки вона не встановить у своїй свідомості зв’язок між своїм виєм і вашою відсутністю. Щоб ви більше не покидали її, витий собака перестане.

Іноді виття стає способом привернення до себе уваги. Якщо цього вагомі причини відсутні, намагайтеся ігнорувати таку поведінку собаки. Вона має привчатися до отримання бажаного подібними методами. У таких випадках може допомогти те ж дресирування. Собаки, яка взялася вити, треба чітко скомандувати: «Говори!», супроводжувавши команду похвалою. Потім має прозвучати команда: «Тихо!» – Вона дається аналогічним тоном. Спочатку на повну покору не розраховувайте, але як тільки досягнете підпорядкування, собаці потрібно сказати: «Добре!», закріпивши успіх її улюбленими ласощами. У ході дресирування намагайтеся збільшувати час, вимовляючи останню фразу пізніше і пізніше.

Деякі власники собак не мають ні часу, ні бажання особисто займатися навчанням свого вихованця від звички вити. Для вирішення проблеми вони використовують спеціальний нашийник, який реагує на виття чи гавкіт ударом струму. Розряд хоч і слабкий, але відчутний. Випускаються й інші нашийники: керовані дистанційно, вони з перших же нот собачої «арії» виплескують на морду пса струмінь води. Електрошок і вода бентежать його, і на якийсь час він забуває про свої наміри. Після паузи він знову затягує «стару пісню» і знову отримує удар струмом або охолоджується водою. Ці методи жорсткі, але дієві. Єдиним їх недоліком стає підірваний психоемоційний стан вашого вихованця.

Процес перевиховання тварини має контролюватись господарем. Останньому слід перебувати неподалік, і коли собака перестане вити більше, ніж на півгодини, він повинен підійти до нього, похвалити, дати нову іграшку і знову піти. Така методика продовжується до досягнення стабільного результату, на що часом йде не один день.

Важливо: якщо причиною вию собаки є якесь захворювання (наприклад, дисплазія тазостегнового суглоба або пухлина), не витрачайте час на перевиховання, в якому в даному випадку немає жодної необхідності, а відвідайте з чотирилапим другом ветеринарну клініку. Як тільки проблема зі здоров’ям вирішиться, пес припинить вити.

Особливо неприємно, коли собака починає вити вночі, порушуючи сон не лише домочадців, а й сусідів по будинку чи вулиці. Методи перевиховання можуть відучити її від нічних «концертів», але, як показує практика, лише частково, тому зі псом, що виє після заходу сонця, потрібно звертатися до професійного кінолога. Цьому фахівцеві психологія собаки добре знайома, і йому, використовуючи спеціальні методики, не важко виявити причину воя і усунути її. А ось способів боротьби з безпритульними собаками, які виють у дворах багатоквартирних будинків, практично немає. Тим більше що голосити можуть як пси, що живуть у цьому дворі, так і прийшли, і спробуй вгадати «хто є хто».

Серед власників собак зустрічаються люди, які не бачать для себе особливої проблеми в тому, що домашній вихованець раптом почав захоплюватися «вокалом», особливо у темну пору доби. Проте така ситуація може створювати незручності сусідам. Якщо недбайливий господар не реагує на їх зауваження і не вживає заходів щодо свого пса, можна звернутися до дільничного поліцейського чи подати колективну скаргу до домоуправління. Згідно з чинним законодавством, будь-який шум після 22 години (крім виття собаки, це може бути гучна музика або звук дриля під час ремонтних робіт) передбачає адміністративну відповідальність із накладенням штрафних санкцій. Результатом цього кроку, напевно, стануть натягнуті стосунки з власником собаки, але що робити, якщо він сам утихомирити свого вихованця не може?

Ще одним способом вирішення проблеми – найбільш, мабуть, гуманним та вигідним для обох сторін – є шумоізоляція. Запропонуйте сусідові, в квартирі якого живе собака, що співає, обшити стіни звукоізоляційним матеріалом. Якщо в його будинку вже зроблено ремонт і він нічого не хоче змінювати, запропонуйте профінансувати встановлення шумоізоляції у вашій квартирі. Адекватні власники собак, як правило, усвідомлюють відповідальність і охоче підуть вам назустріч.

Собака ніколи не виє без причини, і щоб встановити її, потрібно набратися терпіння та знайти вихід із цієї ситуації. Іноді досить просто змінити своє ставлення до чотирилапого друга і почати частіше з ним гуляти, щоб він перестав докучати подібним чином.