Різне

Фонетична транскрипція – Що таке фонетична транскрипція?

Комунікації – найважливіша складова взаємопов’язаного світу.

Ефективна комунікація необхідна тим, хто займається бізнесом, прагне розвитку партнерських відносин, просування своїх товарів і послуг на ринку або підвищення впізнаваності свого сайту. Однак досягти цього не завжди просто.

Хорошою новиною є те, що існують інструменти, які допомагають людям та компаніям краще спілкуватися, навіть якщо існують мовні бар’єри. Одним із таких інструментів є фонетична транскрипція.

Дізнайтеся більше про фонетичну транскрипцію і як вона може допомогти вам підвищити рівень комунікативних навичок і сприяти підвищенню доступності вашого бізнесу.

Що таке фонетична транскрипція?

Фонетична транскрипція передбачає використання письмового набору інструкцій (так зване “фонетичне написання”) для того, щоб показати читачеві, як вимовляти те чи інше слово.

Фонетична транскрипція заснована на IPA, або Міжнародний фонетичний алафавіт. У фонетичній транскрипції для позначення голосних та приголосних звуків використовуються фонетичні символи. На відміну від фонематичної транскрипції, у фонетичній транскрипції практично кожен звук має свій ексклюзивний символ.

Якщо ви не є носієм будь-якої мови, ви можете не знати, як вимовляти ті чи інші слова. Фонетична транскрипція з використанням IPA допомагає тим, хто вивчає мову, точно вимовляти слова. Оскільки IPA є міжнародною, вона підходить для будь-якої мови.

Засоби фонетичної транскрипції: Переваги та застосування 

Хоча деякі вважають фонетичну транскрипцію нішевою необхідністю, існує безліч причин, через які люди використовують її у повсякденному мовленні та навчанні.

Вивчення ролі фонетичної транскрипції у лінгвістиці 

Яка роль фонетичної транскрипції у лінгвістиці?

Будь-яка людина, яка вивчала не рідну мову, розуміє, що слова не завжди вимовляються так само, як пишуться. У фонетичній транскрипції слова є звуки вимови, а чи не просто їх написання. Оскільки ці звуки та пов’язані з ними символи стандартизовані, ви можете навчитися вимовляти слова будь-якою мовою.

Фонетична транскрипція також корисна при вивченні таких мов, як англійська, де різні акценти можуть визначати різну вимову (як у випадку з англійською та англійською). Фонетична транскрипція дозволяє відстежувати та фіксувати ці відмінності, забезпечуючи правильну вимову.

Як фонетична транскрипція допомагає у вивченні мови 

Вивчення нових мов може виявитися складним завданням, оскільки та сама літера може асоціюватися з різними звуками залежно від мови чи діалекту. Фонетична транскрипція має стандартизувати кожен звук, зв’язавши його з окремим символом.

При вивченні мови звіряння кожного звуку з його символом допомагає говорити впевненіше, знаючи, що вимовляєш слова правильно. Це допоможе уникнути помилок під час спілкування з іноземними колегами або діловими партнерами.

Крім того, під час навчання мови можна виділяти окремі звуки, щоб показати учню різницю між тим, що вона вимовляє, і тим, як має звучати слово. Це особливо корисно за відстеження фонетичного розвитку дитини. 

Приклади фонетичної транскрипції слів

Нижче наведено лише кілька прикладів фонетичної транскрипції різних слів та пропозицій англійської мови з використанням символів IPA. 

Англійські слова та їхня фонетична транскрипція

 • Важливо : ɪmˈpɔ:ʳtənt
 • Людина : ˈpɜ:ʳsən
 • Мова : ˈlæŋgwɪdʒ
 • Бізнес : ˈbɪznɪs

Англійські речення та їх фонетична транскрипція

 • Ви – важлива особа : /jˈuː ˈɑː͡ɹ ˈæn ɪmˈpɔ:ʳtənt ˈpɜ:ʳsən./.
 • Я хочу вивчити нову мову : /aɪ wɑnt tu lɜrn eɪ nu ˈlæŋgwɪdʒ./.
 • Бізнес дуже успішний : /ðˈə bˈɪznəs ˈɪz vˈɛɹi səksˈɛsfəΡl./.

Не завжди слова пишуться так само, як вони вимовляються у фонетичній транскрипції слів. Прикладами такої розбіжності можуть бути слова “tʃaɪld” (дитина) і “jʌŋ” (молодий). 

Використання символів замість літер дозволяє досягти більшої точності у спілкуванні незалежно від мови, якою ви говорите.

Використання засобів фонетичної транскрипції

Фонетична транскрипція може здатися складною, але це не так. Використання правильних методів та інструментів допоможе вам зробити це легко.

Покрокове керівництво: Як писати фонетичну транскрипцію

Виконайте такі кроки, щоб навчитися самостійно писати фонетичну транскрипцію:

 1. Знайти в Інтернеті діаграму IPA
 2. Вивчіть таблицю та ознайомтеся з літерами та пов’язаними з ними символами
 3. Усно вимовте слово, яке ви хочете перекласти, зазначаючи, які звуки ви чуєте
 4. Запишіть символи фонетичної транскрипції для кожного вказаного вами звуку
 5. У складних словах додайте символи наголосу для складів, які вимовляються сильніше

Ручна фонетична транскрипція згодом стає все простіше, оскільки ви запам’ятовуєте таблицю IPA і автоматично асоціюєте звуки та символи. Однак, якщо вам необхідно виконувати велику кількість транскрипцій з ділових чи особистих причин, автоматизовані інструменти допоможуть вам заощадити час та забезпечити точність.

Найкращі засоби фонетичної транскрипції

Що ж до фонетичної транскрипції, то перетворення звуків на символи вручну – єдиний варіант. Існує кілька автоматизованих рішень, що дозволяють набагато швидше та простіше створювати фонетичні транскрипції. Наприклад, можна спробувати використати онлайнові конвертери фонетичної транскрипції.

Як правило, ці інструменти безкоштовні і вимагають лише введення слова або фрази, яку потрібно транскрибувати. Одним натисканням кнопки можна скласти повністю сформовані речення фонетичної транскрипції з використанням символів IPA.

Важливо відзначити, що багато цих фонетичних генераторів вузької транскрипції мають обмеження за кількістю слів і охоплюють невеликий діапазон мов. Крім того, вони, як правило, не є засобами перетворення мови на текст, тобто у вас вже має бути повний переклад аудіофайлу англійською мовою. 

Якщо вам потрібна надійна фонетична транскрипція для бізнесу або розробки контенту, найкраще використовувати платний інструмент, наприклад Sonix.

Такі інструменти використовують потужність технологій для створення точних автоматичних фонетичних транскрипцій за лічені хвилини. Sonix, що використовується такими великими корпораціями, як Uber, Adobe та IBM, охоплює понад 40 мов, неймовірно доступний за ціною та включає додаткові послуги з очищення транскриптів, які гарантують точність та читабельність.

Поради та рекомендації щодо освоєння фонетичної транскрипції

Для правильної фонетичної транскрипції потрібно використовувати правильні способи. Ось кілька порад, які допоможуть вам практикуватися та вдосконалювати фонетичну транскрипцію для покращення вимови.

Удосконалення англійської вимови за допомогою фонетичної транскрипції

Фонетичні транскрипції англійською мовою можуть суттєво допомогти тим, хто навчається вимовляти англійські слова. Ви можете використовувати фонетичні транскрипції на роботі, у школі та у повсякденному житті, виконуючи наступні дії:

 • Використовуйте IPA або словник для перевірки вимови нових слів
 • Потренуйтеся вимовляти слова вголос та визначати, які символи їм відповідають
 • Зосередитись на запам’ятовуванні вимови знайомих звуків замість простого заучування символів

Якщо трохи попрактикуватися, використання фонетичних транскрипцій англійської вимови може зробити вивчення складної мови набагато доступнішим.

Фонетична транскрипція у словниках

Словники англійської включають фонетичні транскрипції, оскільки написання та вимова англійських слів часто дуже різняться. Словникові статті з фонетичною транскрипцією зазвичай відповідають англійському написанню слова та відокремлюються прямою косою рисою на початку та наприкінці слова.

Читаючи фонетичні транскрипції у словнику, зверніть увагу на такі символи та їх значення:

 • Надрядковий індекс “R” : Позначає, що /r/ вимовляється в кінці слова в англійській англійській мові, але тільки після голосного
 • /./ (період) : Позначає поділ на склади в межах одного слова
 • /ˈ/: Основний, чи найсильніший, ударний склад багатословому слові
 • /ˌ/: Вторинний, або слабкий, ударний склад у складному слові

Бачаючи переклад IPA поряд зі словниковим словом, можна швидко вивчити вимову поширених слів і навчитися асоціювати звичні символи та звуки. 

Отримайте послуги фонетичної транскрипції за допомогою Sonix

Коли йдеться про фонетичну транскрипцію, необхідно, щоб вона була швидкою та точною. На жаль, цього практично неможливо досягти вручну або за допомогою безкоштовних онлайн-інструментів. Сучасні рішення, такі як програмне забезпечення Sonix для транскрипції  використовують потужні можливості штучного інтелекту для забезпечення швидкості і точності, щоб ви могли запропонувати миттєвий доступ до тих, кого обслуговуєте.

Ви можете отримати доступ до Sonix на десятках мов, діалектів та акцентів, що робить його відповідним як для місцевих компаній, так і для транснаціональних корпорацій. Автоматичне ведення щоденників, маркування дикторів та тимчасові мітки за словами дозволяють розширити можливості використання контенту, забезпечуючи при цьому чудові враження для відвідувачів. 

Ознайомтеся з платформою Sonix, щоб зрозуміти, чому багато рецензентів називають її найкращою платформою для автоматичної транскрипції на ринку.