Різне

Молитва «Символ віри»: текст російською мовою, з наголосами

У житті християнської церкви особливе значення завжди мав Символ віри – молитва: як місткий зміст того, у що Церква вірить. Символ – спочатку те, що тримає разом, єднає. І Символ віри вміщує ті істини, що, як вірить Церква, потрібні людині для наповненості її існування та позбавлення гріха і духовної смерті.

Текст молитви “Символ віри”

Російською мовою

 1. Вірую в єдиного Бога Отця, Вседержителя, Творця неба та землі, всього видимого та невидимого.
 2. І в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного, народженого від Отця перед усіма віками: Світла від Світла, Бога істинного від Бога істинного, народженого, не створеного, однієї істоти з Отцем, Ним же все створено.
 3. Заради нас людей і заради нашого спасіння, що зійшов з небес і прийняв тіло від Духа Святого і Марії Діви, і став людиною.
 4. Розп’ятого ж за нас при Понтійському Пілаті, і хворого, і похованого.
 5. І воскреслого третього дня, згідно з Писанням.
 6. І піднявся на небеса, і сидить праворуч Отця.
 7. І знову прийдешого зі славою, щоб судити живих і мертвих, Його ж Царству не буде кінця.
 8. І в Духа Святого, Господа, що дає життя, від Отця, що виходить, з Отцем і Сином поклоняється і славиться, що говорив через пророків.
 9. В єдину, Святу, Соборну та Апостольську Церкву.
 10. Визнаю одне хрещення для прощення гріхів.
 11. Чекаю на воскресіння мертвих.
 12. І життя майбутнього століття. Амінь (справді так).

церковно-слов’янською мовою

 1. Вірую в єдиного Бога Отця, Вседержителя, Творця неба і землі, а всім видимим і невидимим.
 2. І в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного, що від Батька народженого перед усіма віками. Світла від Світла, Бога істинна від Бога істинна, народжена, нестворена, єдиносущна Батькові, Яка вся була.
 3. Нас ради людина і нашого ради спасіння, що зійшов з небес, і втілився від Духа Свята і Марії Діви і вчеловилася.
 4. Розп’ятого ж за нас при Понтійському Пилаті, і страждала, і похована.
 5. І воскрес на третій день за Писанням.
 6. І піднявся на Небеса, і сидів на одязі Отця.
 7. І поки прийдеш зі славою судити живим і мертвим, Його Царству не буде кінця.
 8. І в Духа Святого, Господа, Животворящого, що від Отця вихідного, що з Отцем і Сином поклоняється і славиться, що пророки промовляв.
 9. В єдину Святу, Соборну та Апостольську Церкву.
 10. Сповідую єдине хрещення в залишення гріхів.
 11. Чаю воскресіння мертвих,
 12. і життя майбутнього віку. Амінь.

Весь Символ віри складається з дванадцяти членів (пропозицій), і в кожному їх міститься особлива істина, або, як ще називають, догмат нашої православної віри.

1-й член говорить про Бога Отця, 2-й по 7-й члени говорять про Бога Сина, 8-й – про Бога Духа Святого, 9-й – про Церкву, 10-й – про хрещення, 11-й та 12 -й – про воскресіння мертвих та про вічне життя.

Зародження молитви «Символ віри»

Символ віри зародився як підготовка новонавернених, які збираються прийняти хрещення. У далекі часи, як правило, хрестилися вже дорослі люди. Так само, як і сьогодні, воцерквлявся кожен у результаті свого власного, саме його шляху. Бо будь-яке поводження, будь-який дотик людини з Богом – таємниця божественного промислу, відкрити завісу якого нам не дозволено. Хтось шукає Бога, переповнившись нещастями, потрапивши у біду. Інші знаходять Бога, побачивши його як світло радості та благодаті.

Виникнення віри у душі людини – загадка. Проте віра в Христа є дорогою людини до Церкви, до громади віруючих у Христа. Саме віра прагне і закликає до об’єднання віруючих, які якраз своїм єднанням, любов’ю один до одного показують світлу, що вони є послідовниками Христовими.

Життя нововіруючого, як християнина брала свій початок з його візиту до єпископа тамтешньої Церкви, і той наносив хрест на лобі, ніби позначаючи знак Христа. Людина з’явилася до Бога, увірувала в Христа. Але тепер йому належить з’ясувати зміст віри. Він перетворюється на учня. Згідно з церковними писаннями його починають оголошувати. Так як християнство – не тільки почуття, а зустріч з Істиною, непростий подвиг прийняття її цілком. Немов людина, у якої пристрасна любов до музики, щоб грати на інструменті, повинен освоїти важке навчання, аналогічно увірувавши в Христа, що полюбив його, повинен тепер усвідомити глибину своєї віри і те, до чого вона закликає.

Напередодні святкування Великодня – тому як у ранній Церкві хрестили в пасхальну ніч – будь-хто, хто збирається прийняти хрещення, урочисто читав слова молитви «Символ віри», роблячи «віддачу» його, приймаючи своє входження в єднання віри та любові. Будь-яка велика тамтешня церква – Римська, Антиохійська і так далі, мала власний символ віри для хрещення. І навіть при тому, що вони скрізь були виразом єдиної і неподільної віри, стилістикою та фразеологією, вони відрізнялися.

Роль Вселенських соборів

У першій половині 4-го століття в Церкві розгорілися серйозні дискусії щодо основного християнського вчення про Христа як Бога. У 20-х роках 4-го століття у місті Нікеї було скликано перший Вселенський Собор, і у ньому склали загальний, однаковий всім християн Символ віри. Через кілька десятків років, на другому Вселенському соборі, у Константинополі, Символ віри доповнили і дали йому ім’я Нікео-Царгородський, єдиного для всесвітньої Церкви. І третій, Вселенський собор, в Ефесі в 30-х роках 5-го століття проголосив, що цей символ зберігався навіки недоторканним, щоб він більше не доповнювався.

З того часу світовий Символ віри співають або читають у Церкві на будь-якій літургії. Він є спільним для всіх неодмінним виразом Церквою своєї віри. І з цієї причини будь-хто, хто хоче з’ясувати, у що вірить Церква, в чому суть християнської віри, яка Істина, що передається християнством світу, відповідь знайде у молитві «Символ віри».